Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Katarzyna Karaś 08.04.2014

Spektakularne rozbłyski na Słońcu. NASA opublikowała film

Na nagraniu widać jak tony plazmy słonecznej odrywają się od powierzchni gwiazdy i wyrzucane są z ogromną siłą w przestrzeń kosmiczną.
Rozbłysk słoneczny. Kadr z filmu NASARozbłysk słoneczny. Kadr z filmu NASAx-news.pl/CNN

Erupcja miała miejsce 2 kwietnia 2014 roku.

Przedstawiciele amerykańskiej Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) zaklasyfikowali zjawisko jako rozbłysk o średniej sile. Silniejsze mogą wpływać na działanie elektroniki czy nawigacji GPS.

x-news.pl, CNN
Rozbłysk słoneczny to zespół zjawisk i procesów fizycznych wywołany nagłym wydzieleniem w atmosferze Słońca ogromnej ilości energii spowodowany przez gwałtowną zmianę energii pola magnetycznego.

Czas trwania rozbłysku waha się od kilkunastu minut dla najsłabszych zjawisk aż do około półtorej godziny w zjawiskach najbardziej intensywnych.

Podczas rozbłysku emitowane są ogromne ilości energii w postaci fal elektromagnetycznych (od gamma do radiowych) oraz strumienie cząstek (elektronów, protonów, jonów) o prędkościach dochodzących do 70 proc. prędkości światła.

Zazwyczaj rozbłysk słoneczny przebiega w kilku fazach, z których najważniejszymi są faza impulsowa, podczas której gwałtownie wydzielana energia pól magnetycznych powoduje nagły wzrost natężenia emisji promieniowania elektromagnetycznego oraz faza spadku, gdy wydzielanie energii z pól magnetycznych zanika i plazma koronalna stopniowo stygnie.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

x-news.pl, Wikipedia, kk

''