Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Marta Kwasnicka 17.04.2014

Naukowcy dostrzegli narodziny nowego księżyca Saturna

To nie żart. Oseska nazwano Peggy. Jeśli jego istnienie potwierdzi się, będzie 63. naturalnym satelitą gazowego giganta.
Saturn - pierścienieSaturn - pierścienieNASA/Cassini.

Dowodów na istnienie Peggy dostarczyła sonda Cassini.

- Dostrzeżenie narodzin małego księżyca to niezwykły i niespodziewany moment - mówi Linda Spilker z Jet Propulsion Laboratory NASA (JPL NASA).

Naukowcy dostrzegli, że kosmiczna materia, która stanowi budulec pierścieni Saturna, jest w pewnym miejscu zaburzona. To wskazuje, że istnieje tam jakiś obiekt. Peggy ma zapewne jedynie kilometr średnicy i niemal na pewno jest skupiskiem lodu.

Odkrycie jest ważne, po pokazuje, jak w łonie pierścieni formują się księżyce Saturna. Zdaniem prof. Carla Murraya z Queen Mary University w Londynie, pierścienie są lodowe, a w 90 proc. jest to lód wodny. Kiedy jego grudki sderzają się ze sobą, tworzy się kula lodowa.

Nie wiadomo, co stanie się z Peggy. Jeśli nadal będzie krążyła wewnątrz pierścieni, może ulec stopniowej dezintegracji pod wpływem zderzeń z innymi krążącymi tam fragmentami materii. Jeśli jednak "ucieknie" z pierścienia, może nadal nabierać masy i z czasem stać się dużym księżycem.

Naukowcy nie będą teraz mieli okazji śledzić losów Peggy. Istnieje szansa, że dojrzy ją Cassini podczas swojego kolejnego przelotu w tej okolicy w 2016 roku.

Szczegóły odkrycia opublikowano na łamach pisma "Icarus".

(ew/bbc)