Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Artur Jaryczewski 31.05.2014

18. Piknik Naukowy zakończony. Tysiące ludzi na Stadionie Narodowym

Na Stadionie Narodowym w Warszawie dwieście stanowisk oglądały tysiące zainteresowanych osób. Organizatorami Pikniku były Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. Tegorocznym tematem przewodnim był "czas”.
Galeria Posłuchaj
  • Piknik Naukowy na Stadionie Narodowym. Relacja Rafała Motriuka (IAR)
  • Tłumy na Pikniku Naukowym. Relacja Karola Tokarczyka (IAR)
  • O czasie na Pikniku Naukowym. Budowa zegara słonecznego (IAR)
  • Motoryzacyjne serce Pikniku Naukowego. Na Stadionie Narodowym można było zobaczyć m.in. najszybszy pojazd świata. Relacja Pawła Pawlicy (IAR)
  • Rozpoczął się 18. Piknik Naukowy. Relacja Tokarczyka (IAR)
  • Koniec 18. Pikniku Naukowego. Relacja Pawła Pawlicy (IAR)
Czytaj także



Tłumy zwiedzających wypełniały stadionowe alejki do samego końca Pikniku. Można było pobawić się laboratoryjnymi pipetami, jednym ruchem ręki skruszyć zamrożony w ciekłym azocie liść, czy popróbować swych sił jako paleontolog. Pod dachem stadionu pokazano rzadkie samochody, w tym eksperymentalne, skonstruowane przez studentów Politechniki Warszawskiej. Jedno z takich aut jest wyjątkowo lekkie - waży 44 kilogramy i wyjątkowo oszczędne. - To jest bolid, który ma przejechać jak najwięcej kilometrów na jednym litrze paliwa. W tym roku przejechał 376 kilometrów na jednym litrze - opowiadała studentka i kierowca bolida Michalina Gruszecka.

Zobaczcie, co na 18. Piknik Naukowy przygotowało Polskie Radio:

STANOWISKO B17 - ARCHIWUM POLSKIEGO RADIA

Zbiory archiwalne Polskiego Radia są niezwykle bogate. Mogliście się o tym przekonać odwiedzając stanowisko B17. Tylko tutaj można było zmierzyć ile centymetrów ma sekunda nagrania oraz dowiedzieć się w jaki sposób przebiega proces cyfryzacji nagrań.

Można również było wziąć udział w "tańcu z dźwiękami", czyli poznać pracę z taśmą magnetyczną. Prowadzony był także konkurs dla dzieci z wykorzystaniem efektów dźwiękowych Archiwum PR.

/

Fot. Marlena Borawska

 

STANOWISKO B5 - AGENCJA MUZYCZNA / "SKLEPIK WALENDZIK"

W stanowisku przez cały dzień można było kupić płyty CD i gadżety produkowane przez Polskie Radio, a także książki autorstwa radiowych dziennikarzy. Z niektórymi z nich Piknikowicze spotkali się osobiście.

/

Fot. Marlena Borawska

 

STANOWISKO B15 - INFORMACYJNA AGENCJA RADIOWA

Informacyjna Agencja Radiowa poprowadziła na Pikniku Naukowym "Plenerowe warsztaty reporterskie". Dwóch dziennikarzy IAR pokazywało pracę reportera "od kuchni". Reporterzy proponowali zwiedzającym przeprowadzenie na profesjonalnym sprzęcie dziennikarskim krótkiego wywiadu np. ze swoją żoną, córką, mężem bądź dowolną osobą. Następnie dziennikarze pokazywali, jak montuje się nagrany materiał i przygotowuje go do emisji.

Laptopy reporterów podłączone były do dużego ekranu LCD aby pokazać proces skracania, wycinania, czyli montowania materiału. Po zmontowaniu osobie biorącej udział w warsztatach wręczany był dyplom uczestnictwa wraz z nagraną płytą z własnym przygotowanym materiałem reporterskim.

STANOWISKO B19 - STUDIO REPORTAŻU I DOKUMENTU POLSKIEGO RADIA

Przez cały dzień reportażyści Studia pokazywali wszystkim chętnym, co można zrobić z głosem w radiu. Każdy mógł zobaczyć, jak się nagrywa i montuje. Jak można zmienić głos, przyspieszyć, zwolnić, połączyć ze specjalnymi efektami i muzyką.

Ponadto Studio Reportażu i Dokumentu zaprosiło uczestników Pikniku do opowiedzenia przed mikrofonem o wrażeniach z imprezy. Wypowiedzi zostały nagrane i będzie można usłyszeć je w radiowej Jedynce, Trójce i Czwórce w poniedziałek 2 czerwca.

STANOWISKO B13 - PORTAL POLSKIERADIO.PL

Portal PolskieRadio.pl przygotował kolejną edycję głośnej akcji "Dotknij Dźwięku" z 2012 roku. W ramach pierwszej odsłony Portal razem z internautami wybrał 24 najważniejsze nagrania XX wieku. Wśród nich znalazły się między innymi słowa Neila Armstronga wypowiedziane na Księżycu, polonez w wykonaniu Paderewskiego, sportowe poezje Tomasza Zimocha, słynne cytaty z Johna Kennedy'ego i Martina Luthera Kinga, jedyny zapis dźwiękowy głosu Józefa Piłsudskiego, Lecha Wałęsy i Jana Pawła II oraz polityczne lapsusy językowe znane z plebiscytu "Srebrne Usta". Nagrania te zostały wówczas "odtworzone" przy użyciu technologii druku 3D.

Stanowisko
Stanowisko portalu polskieradio.pl

 

W tym roku Portal uwiecznił wypowiedzi Piknikowiczów!

Nagrania były też zbierane bez przerwy podczas Pikniku w stanowisku B13, a każdy uczestnik mógł w czasie rzeczywistym zobaczyć, jak jego głos wpływa na kształt Pomnika Dźwięku, którego powstanie zwieńczy całą akcję.

Ale to nie wszystko. Można też wejść na stronę dotknijdzwieku.polskieradio.pl i nagrać swój przekaz dla XXI wieku. "Podziel się tym, co jest dla Ciebie najważniejsze, najśmieszniejsze lub najdziwniejsze. Zaśpiewaj piosenkę. Nagraj beatbox. Opowiedz dowcip. Pozdrów mamę". 10 najbardziej ponadczasowych nagrań zostanie wyemitowanych w Polskim Radiu i uwiecznionych w niepowtarzalnym wydruku 3D.

 

Zobacz szczegółowy plan >>>
STANOWISKO B9 - PROGRAM 1 POLSKIEGO RADIA

Prawie cały program (od godz. 9.00 do godz. 20.00) był realizowany w sobotę ze Stadionu Narodowego. Motyw przewodni: radio od kuchni, czyli jak przygotowuje się audycje. Uczestnicy imprezy, po krótkim przeszkoleniu, mogli wziąć udział w tworzeniu programów, których w tym czasie można było posłuchać w radiu.

Przygotowano też spotkania z aktorami i twórcami popularnego słuchowiska "W Jezioranach". Wśród gości m.in. Jan Warenycia i Marek Ławrynowicz.

/

Fot. Wojciech Adam Jurzyk

 

Po południu przeprowadzono quiz popularnonaukowy z nagrodami. Zagadki o czasie przygotowane przez naukowców rozwiązywali uczestnicy Pikniku oraz słuchacze radiowej Jedynki.

W B9 nagrywane było mikrosłuchowisko z udziałem Piknikowiczów. Każdy z uczestników otrzymał płytę CD z nagraniem. Goście specjalni: Janusz Kukuła - główny reżyser Teatru Polskiego Radia oraz realizator Paweł Szaliński.

Zobacz szczegółowy plan >>>

STANOWISKO B3 - PROGRAM 2 POLSKIEGO RADIA

Ze Stadionu Narodowego nadano jedną z najpopularniejszych audycji radiowej Dwójki - "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego". Prowadząca Hanna Maria Giza zaprosiła do rozmowy nie tylko specjalnych gości, ale i publiczność uczestniczącą w Pikniku.

Zobacz szczegółowy plan >>>
STANOWISKO B7 - PROGRAM 3 POLSKIEGO RADIA

Na stanowisku radiowej Trójki przez cały dzień można było spotkać się i porozmawiać z ulubionymi Trójkowymi dziennikarzami, a także zdobyć autografy na pozycjach ich autorstwa. Swoje książki podpisywali Artur Andrus i Dariusz Rosiak. Pojawili się także Grażyna Dobroń oraz Joanna Mielewczyk i Krystian Hanke. W B7 zagościli także Marek Niedźwiecki i Jerzy Sosnowski. Na Pikniku nie zabrakło także Marcina Gutowskiego i Katarzyny Kłosińskiej.

/

Fot. Marlena Borawska

Specjalne wydanie audycji "Myśliwiecka 3/5/7" z Pikniku poprowadził Piotr Stelmach. Po audycji nadarzyła się okazja do porozmawiania z prowadzącym.

Zobacz szczegółowy plan >>>

STANOWISKO B3 - PROGRAM 4 POLSKIEGO RADIA
Reporterzy Czwórki prowadzili animacje i krótkie zabawy na terenie Stadionu Narodowego oraz w alejce radiowej (wejście bramą nr 2 od Ronda Waszyngtona). Czwórka zaprezentowała się w następujących blokach tematycznych:
- Godz. 12.25 i 16.35 - "Czwórka i muzyka"
- Godz. 14.40 i 19.10 - "Czwórka i sport"
- Godz. 18.20 i 19.10 - "Czwórka i Europa"
Podczas każdego z bloków można było spotkać dziennikarzy radiowej Czwórki oraz wziąć udział w quizach z nagrodami.

Czwórka zaprosiła też do udziału w konkursie "Złap mnie". Zadaniem uczestników było zrobienie podczas Pikniku zdjęcia, na którym został uchwycony Czwórkowy reporter lub nawet leżak - najważniejsze, aby na fotografii znalazła się Czwórka. Następnie zdjęcie publikowano na Facebooku i wrzucano na profil Czwórki. To zdjęcie, które dostało najwięcej "lajków", wygrało.

Zobacz szczegółowy plan >>>

STANOWISKO B11 - POLSKIE RADIO 24

Ze stanowiska B11 Polskie Radio 24 nadawało na żywo audycję z udziałem specjalnych gości, jednym z prowadzących był Rafał Motriuk. Na stronie internetowej http://www.polskieradio.pl/130,PR24 nadano transmisję wideo z piknikowych spotkań.

/

Fot. Wojciech Adam Jurzyk

 

W stanowisku Polskiego Radia (B3) PR 24 przeprowadziło specjalny konkurs dla uczestników Pikniku pod hasłem "Ile wiadomości mieści się w minucie?". Zadaniem Piknikowiczów było przeczytanie przygotowanych wcześniej informacji. Osoba, która przeczytała najwięcej tekstu w ciągu minuty, otrzymała atrakcyjne nagrody!

Zobacz szczegółowy plan >>>

STANOWISKO B3 - POLSKIE RADIO DLA ZAGRANICY

W stanowisku B3 zaprezentowała się Redakcja Angielska Polskiego Radia dla Zagranicy, która zaproponowała Piknikowiczom udział w półgodzinnym programie "Dateline Warszaw - the Polish Year of Anniversaries". Hasłem tegorocznego pikniku jest "czas", więc tematem nadawanej na żywo audycji były trzy ważne i okrągłe rocznice, które mają miejsce w 2014 roku: 25 lat od wyborów w 1989 r., 15 lat od wstąpienia Polski do NATO i 10 lat od przystąpienia Polski do UE.

Prowadzący Peter Gentle zapytał gości: historyków Wojciecha Roszkowskiego i Longina Pastusiaka oraz dziennikarza "Wall Street Journal" Marcina Sobczyka, jakie znaczenie miały dla Polski te wydarzenia i jaki wpływ wywarły na pozycję naszego kraju we współczesnym świecie. Debata prowadzona w studiu plenerowym była wzbogacona o vox populi - głos uczestników Pikniku Naukowego o znaczeniu tych rocznic.

Pierwszy Piknik, który odbył się w 1997 roku, odwiedziło około 3 tysięcy ludzi. Rok temu było ich 150 tysięcy.

Więcej informacji na stronie pikniknaukowy.pl!

Polskie Radio/aj