Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Katarzyna Karaś 26.01.2015

Absurdalne mity dotyczące seksu

Z seksem związanych jest wiele mitów. Czerpiemy je od rodziców, znajomych i nieznajomych. Coś przeczytamy w prasie, usłyszymy w telewizji, zobaczymy w internecie. Często nie mamy woli, by zasłyszaną informację zweryfikować, przyjmujemy ją jako prawdę. Swoje robi także brak edukacji zdrowotnej, seksualnej.
Konfrontacja mitów, w które ktoś uwierzył z rzeczywistością może powodować frustracjęKonfrontacja mitów, w które ktoś uwierzył z rzeczywistością może powodować frustracjęGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Najbardziej absurdalne mity dotyczące seksu (Seks nasz powszedni/Trójka)
Czytaj także

Popularny jest mit, że w ciążę nie można zajść podczas miesiączki albo w trakcie "pierwszego razu". Panuje też przekonanie, że stosunek przerywany chroni przed ciążą. - Przy stosowaniu tej metody szansa, że nie zajdzie się w ciążę wynosi 70-80 proc. - wyjaśnił w audycji "Seks nasz powszedni" dr Sławomir Jakima, seksuolog, redaktor naczelny "Seksuologii Polskiej".
Powszechna jest również opinia, że dobry seks to seks bez prezerwatywy. - Ten "z" przyrównywany jest do jedzenia cukierka przez papierek - powiedziała dr Agata Loewe, seksuolożka z Instytutu Pozytywnej Seksualności. Dr Jakima przyznał, że zdarzają się pacjenci, którzy mówią, że nie stosują prezerwatyw, ale nie boją się chorób, bo ich partner "ma wyższe wykształcenie".
Jesteśmy przekonywani, że seks należy urozmaicać, że więcej znaczy lepiej - lepiej mieć więcej partnerów, więcej doświadczeń. Zdaniem ekspertów, wszystko zależy od nas. Trzeba rozmawiać z partnerem na temat seksu. Jeśli z tych rozmów wyniknie, że chcemy coś zmienić - warto nad tym popracować. Myślenie, że następny partner spełni nasze oczekiwania może być złudne.
"Wibrator zabija związek" - to kolejny mit. Mężczyzna często myśli, że skoro kobieta proponuje, by włączyć do ich życia seksualnego wibrator oznacza to, że on już jej nie wystarczy. - Wibrator nie jest zastępstwem czy konkurencją dla partnera - podkreśliła dr Loewe. - Wibrator nie zastąpi członka, jak gumowa lalka nie zastąpi żony - dodał dr Jakima i zwrócił uwagę, że kobieta odczuwa podobny lęk, gdy mężczyzna zaczyna brać tabletki na erekcję. Wtedy pojawiają się myśli: "to ja już tobie nie wystarczam".
Jednym z najpopularniejszych mitów wśród młodych ludzi jest ten, że masturbacja jest szkodliwa i powoduje, że rosną włosy na rękach. - Sama masturbacja nie jest szkodliwa, może uczyć pewnej seksualności, odbierania bodźców, uczenia się przeżywania orgazmów. Problemem jest, gdy zaczyna wpływać na jakość związku - wskazał dr Jakima.
***
Tytuł audycji: Seks nasz powszedni
Prowadziła: Joanna Mielewczyk
Goście: dr Agata Loewe (seksuolożka z Instytutu Pozytywnej Seksualności), dr Sławomir Jakima (seksuolog, redaktor naczelny "Seksuologii Polskiej")
Data emisji: 26.01.2015
Godzina emisji: 0.10

(kk/fbi)