Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Petar Petrovic 20.02.2016

USA: rekordowa liczba chętnych, by polecieć na Marsa

W odpowiedzi na konkurs, którego celem jest wyłonienie kandydatów do lotu na Marsa, nadesłano 18 300 życiorysów.
Posłuchaj
  • Kto może lecieć na Marsa? Loty kosmiczne a psychika ludzka (Do południa/Trójka)
Czytaj także

Oznacza to pobicie rekordu z 1978, gdy odnotowano 8000 zgłoszeń – podała amerykańska agencja aeronautyki i przestrzeni kosmicznej NASA.

- Nie ma nic zaskakującego w tym, że wielu Amerykanów – mających za sobą tak różne wykształcenie i drogę życiową – chciałoby wnieść swój wkład w przygotowanie misji kosmicznej na Marsa – powiedział szef agencji Charlie Bolden, w przeszłości również austronauta.

Zgłoszenia do agencji aeronautyki i przestrzeni kosmicznej można było przysyłać od 14 grudnia ub.r. do 18 lutego.

W połowie marca NASA dokona wyboru spośród wszystkich zgłoszeń i wskaże od 8 do 14 kandydatów, którzy zostaną zaproszeni do udziału w specjalistycznych szkoleniach.

Nazwiska osób, które najprawdopodobniej wezmą udział w misji na Marsa zaplanowanej na 2021 rok, zostaną podane do wiadomości publicznej w połowie 2017 roku.

Eksperci zwracają uwagę na fakt, że misja na Marsa będzie pierwszą tego rodzaju od lat 1969-72, gdy odbyło się kilka lotów na Księżyc z udziałem ludzi. 

FILM: Przełomowe odkrycie słonej wody w stanie ciekłym na Marsie może świadczyć o istnieniu warunków sprzyjających przeżyciu organizmów żywych na tej planecie - przekonują naukowcy. Jak wyjaśnia astronom Jerzy Rafalski, kiedyś Ziemia i Mars były do siebie podobne. - Jeżeli życie narodziło się w wodzie, tu, na Ziemi, to być może tam też narodziło się życie i w tej płynnej wodzie ono przetrwało nawet do dnia dzisiejszego - przypuszcza Rafalski.

TVN24/x-news

PP/pap