Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Marta Kwasnicka 13.03.2016

Bakterie, które rozkładają plastik PET

Nowe naukowe odkrycie może znacznie usprawnić recykling plastiku. Japońscy eksperci wykryli bakterie, które rozkładają tworzywa sztuczne.

Chodzi o polimer PET, z którego zrobione są na przykład butelki do napojów. Dzięki temu, że jest wytrzymały, butelki są trwałe, ale za to trudno się rozkładają. Tylko część tego plastiku można odzyskać.

Ale odkrycie ekspertów z Instytutu Technologicznego Kioto może być przełomem w recyklingu, mówi BBC znawca tematu profesor Uwe Bornscheuer z uniwersytetu w Greiswaldzie. - To jest ważne odkrycie, bo te bakterie nie tylko mają odpowiednie enzymy, by skutecznie rozkładać ten plastik i odzyskiwać kluczowe substancje, ale także w pewnym sensie po prostu żywią się tym plastikiem - podkreśla naukowiec.

Bakterie "Ideonella sakaiensis" na razie są dzikie, ale naukowcy chcą teraz je niejako udomowić, by mogły służyć człowiekowi.

Według Bornscheuera ta zdolność bakterii jest dowodem na działanie ewolucji - PET istnieje dopiero od 70 lat i w ciągu tego czasu bakterie wytworzyły umiejętność wykorzystywania tego polimeru dla własnych celów.

(IAR)