Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
migrator migrator 17.10.2007

Starożytna autostrada

Podczas akcji inwentaryzowania zabtków w prowincji Hunan odkryto drogę z epoki dynastii Qin.

Podczas akcji inwentaryzowania zabytków w prowincji Hunan odkryto drogę z epoki dynastii Qin (221-206 p.n.e.) – pierwszej dynastii zjednoczonych Chin.

Droga z czasów pierwszego cesarza – Szy Huang Ti – jest niezwykle cennym znaleziskiem. 2000 lat temu była niezwykle ważnym szlakiem, łączącym prowincje Hunan i Guangdong. Zwano ją „Starą drogą koni i mułów”. Z dawnych zapisków chińscy naukowcy wywnioskowali, że szlak ten wytyczyli żołnierze z wielkiej armii w 33 roku panowania pierwszego cesarza Yingzheng (czyli w 214 r. p.n.e.), kiedy ten wysłał ją na podbój południowych Chin. Poprowadził nią wówczas 150 000 wojowników. W późniejszym okresie drogę utwardzono kamiennymi płytami o szerokości 2-3 metrów.

Już w I w. n.e., za panowania cesarza Guangwu z dynastii Han, wzdłuż drogi pojawiły się zajazdy i urzędy pocztowe. „Ta starożytna droga jest odpowiednikiem dzisiejszej autostrady z Pekinu do Zhuai” - powiedział Xie Wujing z Biura Zabytków Kulturalnych Prowincji Hunan. Chińscy badacze twierdzą, że wiekowy szlak służył ludziom przez około 2000 lat. Jeszcze dzisiaj używają jego fragmentów mieszkańcy Dengjiatang. O długotrwałym i intensywnym użytkowaniu świadczą też bardzo liczne oraz głębokie ślady kopyt wyżłobione w kamiennych płytach przez tysiące zwierzęcych nóg.

Przez lata mieszkańcy okolicznych wiosek potajemnie wykopywali kamienne płyty. Lokalne władze stwierdziły, że część z nich została wykorzystana przy konstrukcji domów mieszkalnych. Obecnie szlak zostanie objęty ochroną władz.


Eugeniusz Wiśniewski


Na podstawie: china.org.cn