Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
migrator migrator 02.12.2007

POSŁUCHAJMY: O klimacie w pięknych okolicznościach przyrody

Rozpoczyna się światowy szczyt klimatyczny na Bali

Od jutra, 3 grudnia, przez dwa tygodnie na indonezyjskiej wyspie Bali przedstawiciele 180 państw oraz reprezentanci świata nauki, organizacje ekologiczne i dziennikarze będą obradować nad możliwościami powstrzymania globalnego ocieplenia. O tym, że ono jest – już dobrze wiemy, rozbieżności dotyczą jednak wielu spraw. Chociaż najnowszy raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC – Intergovernmental Panel on Climate Change), uhonorowanego tegoroczną pokojową Nagrodą Nobla, wyraźnie wskazuje na działalność człowieka jako główną przyczynę wzrostu temperatury, nadal nie wszyscy są do tego przekonani i w związku z tym nie widzą konieczności jakichkolwiek ograniczeń w emisji dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych. Szczególny sprzeciw zgłaszają najwięksi i najbogatsi, czyli ci, którzy stosunkowo najmniej odczują katastrofalne skutki zmian.

Marzeniem organizatorów jest podpisanie Mandatu Balijskiego, stanowiącego podstawę dla przyszłych zobowiązań poszczególnych państw i wprowadzenia korekt w Protokole z Kioto, a nadrzędnym celem ma być osiągnięcie takich porozumień, by do końca wieku średnia temperatura na Ziemi nie wzrosła więcej niż o 2 st C. Czy jednak się to uda? Specjaliści i polscy ekolodzy z kilkunastu najważniejszych organizacji zrzeszeni w Koalicji Klimatycznej bardzo w to wątpią. Pełen obaw jest też prof. Zbigniew Kundzewicz, jeden z dwóch Polaków (obok prof. Piotra Tryjanowskiego) pracujący w IPCC, współautor raportu. Jeśli więc balijska konferencja nie przyniesie teraz oczekiwanych rezultatów – tym większa uwaga świata będzie skupiona w przyszłym roku na Poznaniu, bo to nam przypadł w udziale zaszczyt i obowiązek zorganizowania analogicznego szczytu klimatycznego.


Więcej – w materiale dźwiękowym. Prof. Zbigniew Kundzewicz odpowiada na pytania Elżbiety Struckiej dotyczące najnowszego raportu IPCC. (1,49 MB)