Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
migrator migrator 15.08.2008

Rower z kartonu – to działa!

Tani i ekologiczny pojazd być może niedługo trafi do sprzedaży.

Brytyjczyk Phil Bridge skonstruował rower z kartonu. Tani i ekologiczny pojazd być może niedługo trafi do sprzedaży.

Phil Bridge studiuje wzornictwo przemysłowe na Sheffield Hallam University i jest zapalonym rowerzystą. Opracował on ekologiczny rower prawie w całości wykonany ze zużytego przemysłowego kartonu. Kartonowa jest m.in. rama, ale oczywiście mechanizm napędowy, system hamulcowy i koła wykonano z tradycyjnych materiałów.

Koszt kartonowego roweru powinien się zamknąć kwotą ok. 15 funtów brytyjskich (w przybliżeniu ok. 60 złotych). Zaledwie jedna piąta tej ceny to koszt wykorzystanego w konstrukcji kartonu. „Ten pojazd ma też tę zaletę, że z pewnością nie skusi złodziei. Będzie bowiem tak tani, że nie opłaci się go kraść” – twierdzi autor wynalazku Phil Bridge.

Młody konstruktor liczy na to, że jego ekologiczny rower zainteresuje zwłaszcza studentów, którym zależy aby sporo zaoszczędzić na codziennych dojazdach. Bridge dodaje: „Potencjalnie zainteresowani powinni być też ci, którzy sporadycznie wsiadają na rower i nie chcą inwestować w zaawansowany technologicznie, drogi sprzęt, którego i tak rzadko by używali.”

Prototyp ekoroweru z kartonu już istnieje i działa. Czy jest bezpieczny? „Wykorzystany w jego budowie karton, zwykle używany do pakowania ciężkich przedmiotów, ma wewnętrzną warstwę o strukturze plastra miodu i jest bardzo wytrzymały” – przekonuje Phil Bridge. Jednak konstrukcja wymaga jeszcze dopracowania, bo na razie ten dwukołowy pojazd wytrzymuje ciężar osoby tylko do 75 kg. Poza tym kartonowy dwukołowiec nie nadaje się w żaden sposób na ulewę. Powinien natomiast bez problemu wytrzymać lekki deszcz, bo do budowy ramy wykorzystano karton odporny na wilgoć.

Jak długo wytrzyma rower z kartonu? Bridge szacuje, że minimum 6 miesięcy przy dość intensywnej eksploatacji, po czym jego kartonowe elementy będzie można przeznaczyć na makulaturę. Młody konstruktor chciałby też, żeby przyszły producent umożliwił, za niewielką opłatą, zwrot metalowych części i otrzymanie nowego egzemplarza pojazdu z wymienioną kartonową ramą.

Pomysłowy student szuka teraz z zapałem firmy, która byłaby zainteresowana produkcją kartonowych rowerów. Być może niebawem trafią do sprzedaży.

Katie Melua śpiewała w 2005 r. o 9 mln rowerów w Pekinie. W ciągu trzech lat przybył kolejny milion. Reporter BBC Tom Ingall sugeruje, że chociażby tam kartonowe pojazdy mogą znaleźć doskonały rynek zbytu.

Agnieszka Labisko

Obejrzyj także materiał BBC o rowerze z kartonu: