Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Marta Kwasnicka 11.11.2010

Z tym genem będziesz kochał ludzkość

Wariant jednego genu ma związek z większą chęcią do pomagania i dzielenia się z innymi ludźmi.
Łańcuch DNAŁańcuch DNAcsb.yale.edu

Informuje o tym pismo "Social Cognitive and Affective Neuroscience". Już wcześniejsze badania na bliźniętach jedno- i dwujajowych sugerowały, że zachowania altruistyczne są częściowo uwarunkowane genetycznie. Nikt jednak nie zidentyfikował konkretnych genów, które miałyby za to odpowiadać.

Teraz zrobili to naukowcy z Uniwersytetu w Bonn. Przeprowadzili doświadczenie w grupie około stu ochotników - studentów uczelni. Najpierw mieli oni zapamiętywać serię cyferek, by później jak najdokładniej ją powtórzyć. Otrzymywali za to 5 euro, które mogli bądź zabrać ze sobą, bądź oddać jakąkolwiek część pieniędzy na cel dobroczynny.

Decyzję podejmowali dobrowolnie i zupełnie anonimowo. - Jednak my zawsze wiedzieliśmy, jaka ilość pieniędzy znajdowała się wcześniej w kasie i na tej podstawie obliczaliśmy wysokość datków - tłumaczy prowadzący badania dr psychologii Martin Reuter. Na początku badań od każdego uczestnika pobierano wymaz z policzka do testów genetycznych.

Badacze sprawdzali warianty genu o nazwie COMT. Koduje on enzym O-metylotransferazę katecholową, która dezaktywuje w mózgu różne neuroprzekaźniki - dopaminę, adrenalinę i noradrenalina - mające wpływ na nasze zachowania. Znane są dwa warianty genu COMT, które różnią się od siebie tylko jedną cegiełką w strukturze DNA. To sprawia, że w powstającym enzymie jeden aminokwas, tj. metionina, zostaje zastąpiony innym - waliną. Ta mała zamiana ma jednak istotne konsekwencje: enzym z waliną jest niemal czterokrotnie bardziej wydajny w swojej pracy niż wersja z metioniną. W praktyce oznacza to, że u osób z tym wariantem rozkładane jest więcej dopaminy niż u osób go pozbawionych. Dopamina zaś bierze udział w kontroli zachowań społecznych u ludzi i zwierząt.

Teoria została potwierdzona doświadczalnie: w doświadczeniu dra Reutera studenci posiadający wariant z waliną oddawali dwukrotnie więcej pieniędzy na cele dobroczynne niż ich rówieśnicy z drugą wersją genu.

Może wkrótce mizantropię będzie sie dało wyleczyć?

(ew)