Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Marta Kwasnicka 03.01.2011

Powstał Narodowy Instytut Dziedzictwa

Od 1 stycznia 2011 roku Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków stał się Narodowym Instytutem Dziedzictwa. To polska odpowiedź na tak zasłużone instytucje, jak angielska Eglish Heritage.
Powstał Narodowy Instytut Dziedzictwaźr. Wikipedia

Zmiana ta wiąże się istniejącej wcześniej instytucji nowego statutu. Narodowy Instytut Dziedzictwa ma być nowoczesną instytucją kultury, która przywróci dziedzictwu właściwą rolę w życiu społecznym, zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju, zapisaną w Konstytucji RP i stanowiącą podstawą współczesnych systemów zarządzania dziedzictwem na świecie.

Dziedzictwo jest naszym wspólnym, ponadczasowym dobrem, źródłem poznania naszej wspólnej przeszłości i fundamentem, na którym buduje się tożsamość narodu. Nie bez znaczenia jest fakt, że słowo „zabytek” w nazwie instytucji zostaje zastąpione przez słowo ”dziedzictwo”. Dziedzictwo pozwala zrozumieć historyczny, społeczny i emocjonalny kontekst funkcjonowania zabytku, a tym samym dostrzec potrzebę i konieczność jego ochrony” – czytamy na stronach instytucji.

Nowa strategia działania NID zakłada odejście od dotychczasowego pasywnego modelu administrowania zabytkami na rzecz aktywnego zarządzania dziedzictwem. Zadania realizowane przez NID nie mogą być ograniczone do wąskiego grona specjalistów, ale mają angażować w proces ochrony dziedzictwa wszystkie grupy społeczne.

Wejdź na stronę NID: www.zabytek.pl

(ew/zabytek.pl)