Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Marta Kwasnicka 06.01.2011

2011: Międzynarodowy Rok Chemii

Rok 2011 jest Międzynarodowym Rokiem Chemii - przypominają organizatorzy między innymi z ONZ-wskiej agencji naukowej UNESCO.
2011: Międzynarodowy Rok Chemiifot. Burn/Wikimedia Commons/CC

Jednocześnie wydawcy prestiżowego tygodnika Nature podkreślają, że chemia nie powinna być nauką samą w sobie. Powinna raczej rozwiązywać nasze codzienne problemy.

By tak się stało, światowa chemia musi się bardzo zmienić - piszą autorzy komentarza. Chodzi bowiem o to, byśmy dzięki tej nauce lepiej radzili sobie z problemami dotyczącymi żywności, energii czy wody. Chemicy powinni kierować się ciekawością, ale musi ona prowadzić do rozwiązywania praktycznych problemów - uważa tygodnik Nature.

Tymczasem organizatorzy Roku Chemii wzywają wszystkich do przyłączenia się, bez względu na wiek, rasę czy kraj zamieszkania: - Bądźcie z nami! Cieszmy się wszyscy Międzynarodowym Rokiem Chemii - mówi w nigeryjskim języku Joruba członkini Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego.

Najbliższe 12 miesięcy będzie też w sposób szczególny obchodzone w Polsce - 2011 rok jest bowiem w naszym kraju rokiem Marii Skłodowskiej-Curie (1867-1934). Jest ona jedyną kobietą, którą uhonorowano Nagrodą Nobla w dwóch różnych dziedzinach naukowych. W 1903 roku wspólnie z mężem Piotrem Curie i fizykiem Henri Becquerelem otrzymała Nobla z fizyki za badania nad promieniotwórczością. W 1911 roku za odkrycie nowych pierwiastków: polonu i radu, nagrodzono ją Nagrodą Nobla w dziedzinie chemii. "Po jej śmierci Albert Einstein w pięknym eseju napisał, że była jedynym niezepsutym przez sławę człowiekiem spośród tych, których przyszło mu poznać" - napisali polscy posłowie w projekcie uchwały dotyczącym patronów 2011 roku. I właśnie tę ostatnią Nagrodę - z chemii - ma upamiętniać nazwanie 2011 roku nazwiskiem Curie-Skłodowskiej.

(ew/iar)