Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Marta Kwasnicka 06.04.2011

Będzie wspólna polityka kosmiczna UE

Komisja Europejska chce wzmocnienia infrastruktury satelitarnej oraz większego wsparcia dla badań kosmicznych. Wszystko po to, aby zwiększyc innowacyjność europejskiej astrofizyki i astronautyki.
Satelita SMOS.Satelita SMOS.źr. ESA

KE przyjęła w poniedziałek komunikat o kosmicznej strategii UE, co ma być pierwszym krokiem w kierunku wspólnej polityki kosmicznej. Nowe, dzielone z narodowymi uprawnienia do polityki kosmicznej dał UE Traktat z Lizbony. - Przestrzeń kosmiczna ma strategiczne znaczenie dla niezależności i konkurencyjności Unii Europejskiej. Działania w tym sektorze tworzą nowoczesne miejsca pracy, innowacje i nowe możliwości komercyjne, jak również poprawiają poziom życia i bezpieczeństwo mieszkańców. Dlatego musimy wzmocnić europejską politykę kosmiczną - powiedział w poniedziałek unijny komisarz ds. przemysłu Antonio Tajani.

Priorytetem KE jest dokończenie budowy europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo - konkurenta dla amerykańskiego GPS. W przeciwieństwie do GPS ma być pod kontrolą cywilną. Problemem są jednak rosnące koszty projektu. W styczniu Tajani powiedział, że aby Galileo zaczął działać potrzebne będzie kolejne 1,9 mld euro, poza 3,4 mld euro przewidzianymi w aktualnym budżecie UE do 2013 roku. Problemy finansowe nie są jednak nie do pokonania. - Wszystko wskazuje na to, że ten projekt będzie się rozwijał - powiedział po wtorkowym posiedzeniu szef polskiego resortu infrastruktury Cezary Grabarczyk.

Choć Galileo jest postrzegany jako konkurencja GPS, system ten ma być kompatybilny z GPS i rosyjskim GLONASS. KE ma nadzieję, że pierwsze 18 satelitów znajdzie się na orbicie na przełomie 2014 i 2015 roku. Początkowo posłuży służbom ratunkowym. Usługi komercyjne mają być dostarczane, gdy do działania będzie gotowe 30 satelitów, z których ma się składać system.

KE chce również wdrożyć, wraz z krajami UE, system GMES monitorujący zmiany klimatyczne, stan wód, gleb i atmosfery. Ma on zacząć działać w 2014 roku i pozwoli m.in. szybciej reagować na kataklizmy. Inne plany to rozwój kosmicznych programów badawczych z Europejską Agencją Kosmiczną, w których będą brały udział wszystkie kraje UE i rozbudowa europejskiego przemysłu kosmicznego. Już teraz zatrudnia 31 tys. wysoko wykwalifikowanych pracowników.

(ew/pap)