Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Marta Kwasnicka 28.04.2011

Niewyspany mózg zasypia na jawie

Długotrwały brak snu powoduje u szczurów, że niektóre neurony w mózgu "wyłączają się", mimo że zwierzęta nie śpią - informują naukowcy z USA.
sxc.husxc.hu

Prawdopodobnie taki sam mechanizm jest przyczyną spadku możliwości poznawczych u niewyspanych ludzi - informuje pismo "Nature".

Brak snu przez dłuższy czas powoduje spadek uwagi, zaburzoną ocenę rzeczywistości i osłabienie pamięci oraz możliwości poznawczych. Dotychczas nie było wiadomo, co dokładnie dzieje się w niewyspanym mózgu i jaka aktywność neuronów leży u podstaw takich zmian.

Sen był do tej pory definiowany, jako stan całej kory mózgowej różniący się znacząco od aktywności tej struktury mózgu podczas stanu czuwania. Okazuje się, że to tylko część prawdy.

Giulio Tononi wraz z kolegami z University of Wisconsin zaobserwował, że u szczurów, które długo nie spały dochodzi do epizodów lokalnego snu - miejscowego "wyłączania neuronów" kory mózgowej, podczas gdy pozostałe neurony pozostają "włączone". Badanie EEG oraz zachowanie szczurów podczas tych zmian wskazywały na to, że zwierzęta pozostawały w stanie czuwania.

Liczba "przysypiających" neuronów rosła wraz z czasem, w którym gryzonie pozostawały aktywne. Pomimo że szczury nie spały, ich możliwości poznawcze były znacząco obniżone i ciągle spadały. Zasypiały przede wszystkim neurony w regionach odpowiedzialnych za procesy uczenia się i pamięci; problemy nasilały się wraz z wydłużeniem okresu braku snu.

(ew/pap)

tagi: USA