Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Marta Kwasnicka 05.05.2011

Neapol: rzymski grobowiec sprzed ponad 1800 lat

Włoscy archeolodzy odkryli koło Neapolu dobrze zachowane rzymskie mauzoleum z II w. n.e.
Neapol: rzymski grobowiec sprzed ponad 1800 latfot. PAP/EPA/TEL AVIV UNIVERSITY ARCHAEOLOGY DEPARTMENT

Odkrycia dokonano w mieście Pozzuoli nad Morzem Tyrreńskim, położonym w prowincji Neapol w Kampanii, w południowej części Włoch. W grobie zachowały się antyczne dekoracje.

Samo miasto zostało założone przez Greków w ok. 530 roku p.n.e.. W czasach rzymskich jako Puteolanum stało się jednym z ważniejszych miast Italii i najważniejszym portem jej południowej części.

Podczas usuwania przez policję przy pomocy ciężkiego sprzętu około 60 ton odpadków, składowanych w nielegalnym miejscu wśród XVII-wiecznych ruin, odkryto nieznany wcześniej tunel. Wezwani na miejsce archeolodzy odkryli na końcu tunelu rzymski grobowiec z II wieku n.e., zdobiony stiukami i innymi dekoracjami, który uznali za niezwykle wazne znalezisko.

W ostatnich latach powstawanie "dzikich" wysypisk śmieci stało się poważnym problemem dla włoskich władz, a stosy odpadów pojawiły się nawet wokół ruin Pompejów, słynnego miasta zniszczonego w 79 roku n.e. przez wybuch Wezuwiusza i zasypanego popiołem wulkanicznym. Pompeje od lat widnieją na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

(ew/pap)