Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Marta Kwasnicka 23.05.2011

Piknik Naukowy 2011: Wolność i niewola w świecie mrówek

Już w najbliższą sobotę w Parku Marszałka Rydza Śmigłego odbędzie się tegoroczny Piknik Naukowy. Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego zabierze nas do świata mrówek.
Piknik NaukowyPiknik Naukowyfot. M. Kwaśnicka.

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to największa plenerowa impreza naukowa Europy i prawdziwy polski powód do dumy. W kilkuset namiotach będzie można spotkać czołowych polskich naukowców i porozmawiać z nimi o ich badaniach. Będzie również możliwość samodzielnego wykonania podstawowych doświadczeń, jak również poznania naukowej codzienności badacza. Tegorocznym hasłem przewodnim pokazów jest „wolność”.

Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN (www.nencki.gov.pl) jest największym i najstarszym nie-uniwersyteckim centrum interdyscyplinarnych badań biologicznych w Polsce. Instytut prowadzi badania w zakresie: neurobiologii, neurofizjologii, biologii i biochemii komórkowej oraz biologii molekularnej. Przedmiotem badań są układy o różnym stopniu złożoności - całe organizmy, tkanki, komórki, organelle komórkowe, ale także białka i geny. W tym roku Instytut zaprezentuje się na stanowisku 60 i 61.

Biolodzy z PAN przywiozą ze sobą... mrówki. I wyjaśnią nam, jakie prawa rządzą w mrówczym świecie. Dowiemy się, kto rozkazuje w mrowisku. Dzięki pokazom niewielkich kolonii mrówek umieszczonych w gniazdach obserwacyjnym (można będzie zobaczyć, jak wyglądają królowe i robotnice!), dowiemy się, na czym polega rola królowej w społeczeństwach mrówek, oraz czy i w jaki sposób mrówki słuchają rozkazów innych osobników. Poznamy mrówki agresywne i łagodne – zbójnice krwiste i pierwomrówki łagodne.

Na mrówczych indywidualnościach jednak sie nie skończy, bo... jedna mrówka to nie mrówka! Mrówki są sobą tylko w grupie – i obserwacja fragmentów kolonii mrówek o różnej wielkości umożliwi zwiedzającym poznanie, jak wzbogaca się repertuar zachowań tych owadów, jeśli znajdują się w grupie o stosunkowo wysokiej liczebności.

Dzieci będą miały okazję wziąć udział w mrówczym konkursie plastycznym. Te, które wolą zająć się działalnością naukową, nauczą się posługiwać mikroskopem i przygotować odpowiednie preparaty. Najmłodsi będą mieli także okazję zmienić się w chemików pracujących w laboratorium. Za pomocą kolorowych roztworów oraz suchego lodu będą tworzyć parujące mikstury. Bo nauka jest lepsza niż Harry Potter!

(ew)