Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Marta Kwasnicka 23.06.2011

Bakterie też chorują

Skoro ludzie chorują m.in. przez bakterie, to pytanie, czy bakterie też chorują, jest oczywiste. Ale odpowiedź nie jest taka prosta.
Bakterie pod mikroskopemBakterie pod mikroskopemGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Czy bakterie mogą chorować? Posłuchaj rozmowy w Czwórce
Czytaj także

Bakterie wykorzystywane są od setek lat do wytwarzania takich produktów jak ser, jogurt, ocet, ogórki kiszone, czy wino. Tymczasem bakterie, podobnie jak ludzie mają także problemy z… wirusami, które je atakują. – Wirusy są to dziwne stwory z pogranicza świata żywego i martwego – mówi dr Paweł Boguszewski z Polskiej Akademii Nauk. – Kiedy mogą się podczepić i reprodukować w bakterii, wtedy ta bakteria choruje.

Takie bakteriofagi, czyli wirusy atakujące bakterie, pozyskuje się m. in. ze ścieków, brudnych rzek, kałuż, gnijącego mięsa. Ale, jak się okazuje, mogą one się przysłużyć człowiekowi. – Odpowiednio zmodyfikowane bakteriofagi być może będą mogły atakować komórki bakteryjne odporne na antybiotyki – tłumaczy Boguszewski. – Tego typu terapia mogłaby być bardzo skuteczna, ponieważ celowałaby wyłącznie w to, co nas truje, zamiast działać w całym organizmie i osłabiać go.

Do tego, by wyprodukować odpowiedniego faga potrzebne są jednak specjalistyczne procesy, nie wystarczy jeść surowego mięsa. Takie badania rozpoczęto już we Wrocławiu.

(kd)