Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Marta Kwasnicka 27.07.2011

Odkryli srebro Wikingów

Skarb srebrnych monet został odkryty przez detektorystę (posiadacza wykrywacza metali) na polu uprawnym w północno-zachodniej Anglii. To nie pierwsze znalezisko tego typu, ale wyjątkowo cenne.
Złote monetyZłote monetyfot. aefl.de

Skarb złożony z 92 srebrnych monet z IX i X wieku oraz innych srebrnych przedmiotów został odnaleziony przez archeologa-amatora na terenie Furness, krainy geograficzno-historycznej w północno-zachodniej Anglii, w południowej części hrabstwa Cumbria. Dokładne położenie miejsca odkrycia skarbu nie jest podawane do publicznej wiadomości. Zdaniem ekspertów, znalezisko jest ważnym obiektem kultury materialnej i świadectwem obecności Wikingów na Półwyspie Furness nad Morzem Irlandzkim w IX i X wieku. Oprócz srebrnych monet, wśród których znajdują się dwa arabskie dirhamy, w skład skarbu wchodzą srebrne sztabki oraz bransoleta.

Według Sabiny Skae, kurator muzeum w Barrow-in-Furness, odkrycie ma duże znaczenie dla archeologów, gdyż skarby z tego okresu są rzadkimi znaleziskami, a ostatnie znalezisko jest największym skarbem o dużej wartości, odnalezionym w tej części kraju.

Naukowcy z Muzeum Brytyjskiego w Londynie szacują aktualnie wartość odnalezionego skarbu. Jak poinformował dr Gareth Williams z tego muzeum, specjalizujący się w dziedzinie historii Wikingów, w połowie X wieku tereny dzisiejszej północno-zachodniej Anglii znajdowały się poza obszarem regulowanego bicia monet, jakie obowiązywało wówczas na pozostałym obszarze Anglii. Odnaleziony w Furness skarb odzwierciedla tę sytuację, dzięki czemu jest unikalnym znaleziskiem.

(ew/pap/bbc)