Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Marta Kwasnicka 29.07.2011

Mitochondria przyszły z morza

Mitochondria ma każdy z nas. Są centrum energetycznym w każdej komórce. Kiedyś były morskimi organizmami, które "wmontowaliśmy" w swoje organizmy.
Mitochondria przyszły z morzaźr. Wikipedia

Mitochondria były przed miliardami lat bakteriami, spokrewnionymi z pospolitym morskim gatunkiem - informuje serwis "EurekAlert".

Dawno, dawno temu z jakichś powodów bakterie zaczęły żyć wewnątrz żywych komórek. Dalsze wydarzenia doprowadziły do powstania mitochondriów, czyli dostarczających energii obiektów, jakie mają zarówno komórki pierwotniaków, jak i grzybów, roślin czy zwierząt. Mitochondria na drodze fosforylacji oksydacyjnej wytwarzają ATP - główny nośnik energii w żywej komórce. Wiedzieliśmy o tym od dawna. Skąd jednak wzięły się nasze mitochondria?

Badania przeprowadzone przez naukowców z University of Hawai-Manoa(UHM) oraz Oregon State University dostarczają mocnych dowodów, że mitochondria mają wspólnego ewolucyjnie przodka z morskimi bakteriami ze szczepu SAR11, należącymi do najpospoliciej występujących ziemskich organizmów. Specjaliści za pomocą komputerów porównali mitochondrialne DNA różnych organizmów (mitochondria maja swoje własne DNA, dzięki któremu się powielają) z DNA SAR11. Okazało się, że oba rodzaje DNA mają ewolucyjne powiązania.

(ew/pap)