Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Agnieszka Kamińska 02.08.2011

Eksperymenty na Wyspach: ludzko-zwierzęce embriony

Brytyjscy naukowcy stworzyli 150 hybryd z komórek ludzkich i zwierzęcych w ciągu ostatnich trzech lat – do takich danych dotarła gazeta "Daily Mail".
Eksperymenty na Wyspach: ludzko-zwierzęce embrionyGlow Images/East News

Naukowcy tworzyli takie zarodki podczas badań nad lekarstwami na nieuleczalne choroby – pisze "Daily Mail". Ujawnia, że w ciągu trzech lat stworzono 155 „mieszanych” embrionów, zawierających materiał ludzki i zwierzęcy.

W 2008 roku w Wielkiej Brytanii przyjęto ustawę o embriologii i zapłodnieniu (Human Fertilisation Embryology Act), która umożliwia tworzenie różnego rodzaju hybryd, na przykład zapładnianie zwierzęcego jaja ludzką spermą, a także chimer, w których ludzkie komórki są wmieszane w zwierzęce embriony.

"Daily Mail" pisze, że trzy laboratoria w Stanach Zjednoczonych mają obecnie licencję na prowadzenie takich badań: King’s College London, Newcastle University i Warwick University. Obecnie zaprzestały produkcji hybryd, z powodu braku finansowania. Naukowcy mają zamiar do nich wrócić i wierzą, że techniki używane do wytwarzania komórek macierzystych z takich embrionów mogą przyspieszyć postęp medycyny.

Liczba 155 mieszanych organizmów miała być podana jednemu z parlamentarzystów, Lordowi Altonowi, w odpowiedzi na zapytanie poselskie. Jest on przeciwnikiem tego rodzaju badań. – Etycznie nie można tego usprawiedliwić. To dyskredytuje nas jako kraj – powiedział. Dodał, że na razie spośród 80 lekarstw na bazie komórek macierzystych, wszystkie pochodziły od komórek dorosłych, nie z komórek embrionalnych.

Zdaniem innych ekspertów, tego rodzaju badania powinny być kontynuowane za wszelką cenę. Należy do nich brytyjski naukowiec Robin Lovell-Badge, który przypomina, że zgodnie z prawem hybrydy ludzko-zwierzęce powinny być zniszczone w ciągu 14 dni. Według niego bezpieczeństwo gwarantują efektywne kontrole takich badań. Zaapelował jednak o ściślejszy nadzór nad embrionami zwierzęcymi, do których wszczepia się niewielką ilość ludzkiego materiału genetycznego.

agkm, Daily Mail