Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Martin Ruszkiewicz 12.08.2011

Czeka nas noc spadających gwiazd

W nocy z piątku na sobotę przypada największa aktywność roju Perseidów, dzięki czemu na niebie będzie można zobaczyć deszcz meteorów.
Czeka nas noc spadających gwiazdMila/Wikimedia Commons/cc
Posłuchaj
  • Astronom Kamil Złoczewski z Centrum Nauki Kopernik wyjaśnia, czym są spadające meteory.
  • By obejrzeć deszcz meteorów najlepiej wyjechać za miasto - tłumaczy astronom.
Czytaj także

Astronom Kamil Złoczewski z Centrum Nauki Kopernik wyjaśnia, że spadające meteory są małymi międzyplanetarnymi odłamkami skalnymi, które wchodząc w górne warstwy ziemskiej atmosfery, zapalają się i pozostawiają intensywne smugi światła na niebie. Meteoryty podróżują z prędkością kilkudziesięciu kilometrów na godzinę i szybko ulegają zniszczeniu na skutek tarcia.

Kamil Złoczewski wyjaśnia, że meteory mają różną strukturę: od skał po bryłki lodu. Najczęściej pochodzą z komety, która tracąc część podążających za nią odłamków skalnych, przyczynia się do powstania deszczy meteorów. Gdy kometa zbliża się do Słońca, wypuszcza za sobą lodowy strumień odłamków.

- By obejrzeć deszcz meteorów najlepiej wyjechać za miasto, ponieważ w mieście jest zbyt jasno, by w pełni zaobserwować to niezwykłe zjawisko. Z okolic gwiazdozbioru Perseusza na południowo wschodnim horyzontem po północy będzie można zobaczyć kilkaset "spadających gwiazd" - tłumaczy astronom

Kamil Złoczewski zapewnia, że deszcz meteorów nie ma wpływu na nasze samopoczucie ani nie zagraża urządzeniom krążącym po orbicie okołoziemskiej. Natomiast, podkreśla naukowiec, jest to zjawisko niezwykle efektowne i wręcz romantyczne. Warto dodać, że tej nocy nastąpi pełnia Księżyca. Silne światło odbite od ziemskiego satelity może w pewnym stopniu utrudnić nocne obserwacje.

Zobacz galerię: dzień na zdjęciach>>>

mr