Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Marta Kwasnicka 02.09.2011

Bliźniaki zbadają Księżyc

NASA jest już niemal gotowa do wysłania misji na Księżyc. Podwójna sonda zbada grawitację naszego satelity.
Fot. NASA.Fot. NASA.
Bliźniaki zbadają Księżyc
NASA jest już niemal gotowa do wysłania misji na Księżyc. POdwójna sonda zbada grawitację naszego satelity.
Misja nazywa się GRAIL. Jest, oczywiście, bezzałogowa. Planowo ma rozpocząć się 8 września o 8:37 lub 9:16 czasu miejscowego (Przylądek Canaveral), a na orbitę Księżyca ma przybyć 1 stycznia 2012. Misji Apollo przebucie tego dystansu zajęło tylko kilka dni. Dlaczego GRAIL będzie leciał tak długo? Poleci tanią, energooszędną trasą przez punkt Lagrange'a 1 (L1). To tzw. punkt libracji, miejsce w przestrzeni, w układzie dwóch ciał powiązanych grawitacją, w którym ciało o pomijalnej masie może pozostawać w spoczynku względem ciał układu. Ziemia ma pięć takich punktów.
Punkt L1 znajduje się blisko Ziemi i jest ciągle oświetlany przez Słońce. W pobliżu tego punktu już wcześniej zostało umieszczone obserwatorium SOHO. Punkt L2 znajduje się stale w cieniu Ziemi, co czyni go dobrym miejscem do prowadzenia obserwacji planet zewnętrznych lub obszaru poza Układem Słonecznym. W pobliżu tego punktu umieszczono Kosmiczne Obserwatorium Herschela. W pobliżu punktów L4 i L5 przelecą sondy STEREO.
Podwójny statek GRAIL wystrzeli na powierzchnię Księżyca próbniki, które po raz kolejny zbadają, co kryje się pod powierzchnią Srebrnego Globu. Oczywiście, jednym z celów badawczych jest zbadania historii Księżyca. - GRAIL pomoże nam zrozumieć, jak Księżyc, Ziemia i inne planety w ogóle wyewoluowały - mówi Maria Zuber z MIT, główny naukowiec misji.
Dwie sondy GRAIL będą orbitowały 55 km nad powierzchnią Księżyca po jego przeciwnych stronach, nieustannie się "goniąc" po jego orbicie. Dystans pomiędzy nimi będzie się zmieniał dzięki polu grawitacyjnemu, a to pozwoli jego lepsze zbadanie.

Misja nazywa się GRAIL. Jest, oczywiście, bezzałogowa. Planowo ma rozpocząć się 8 września o 8:37 lub 9:16 czasu miejscowego (Przylądek Canaveral), a na orbitę Księżyca ma przybyć 1 stycznia 2012.

Misji Apollo przebycie tego dystansu zajęło tylko kilka dni. Dlaczego GRAIL będzie leciał tak długo? Poleci tanią, energooszędną trasą przez punkt Lagrange'a 1 (L1). To tzw. punkt libracji, miejsce w przestrzeni, w układzie dwóch ciał powiązanych grawitacją, w którym ciało o pomijalnej masie może pozostawać w spoczynku względem ciał układu. Ziemia i Słońce mają pięć takich punktów.

Punkt L1 znajduje się blisko Ziemi i jest ciągle oświetlany przez Słońce. W pobliżu tego punktu już wcześniej zostało umieszczone obserwatorium SOHO.

Księżycowy GPS

Po przybyciu na orbitę podwójny statek GRAIL wystrzeli na powierzchnię Księżyca próbniki, które po raz kolejny zbadają, co kryje się pod powierzchnią Srebrnego Globu. Oczywiście, jednym z celów badawczych jest zbadania historii Księżyca. - GRAIL pomoże nam zrozumieć, jak Księżyc, Ziemia i inne planety w ogóle wyewoluowały - mówi Maria Zuber z MIT, główny naukowiec misji.

6 lutego 2012 przeprowadzone zostaną manewry mające na celu przybliżyć i ustawić oba satelity w wymaganym położeniu względem siebie na tej samej orbicie. Od tego momentu GRAIL-A i GRAIL-B będą działały wspólnie, jak księżycowy GPS. Będą orbitowały 55 km nad powierzchnią Księżyca, nieustannie się "goniąc" po jego orbicie. Dystans pomiędzy nimi będzie się zmieniał dzięki polu grawitacyjnemu, a to pozwoli jego lepsze zbadanie. Podczas badań odległość między satelitami będzie wahała się od 65 do 225 km.

Pomiary, które wykonają, posłużą naukowcom do stworzenia mapy pola grawitacyjnego Księżyca w wysokiej rozdzielczości.

(ew/livescience.com/wiki)

Poznaj szczegóły misji: