Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Martin Ruszkiewicz 08.09.2011

Na Podlasiu odnaleziono grodzisko bałtyjskie

Archeolodzy z Muzeum Okręgowego w Suwałkach znaleźli we wsi Rowele (Podlaskie) grodzisko bałtyjskie z V lub VI wieku.
fot. sxc.hufot. sxc.hufot. sxc.hu

Do końca roku zostanie sporządzona dokumentacja, która trafi do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz konserwatora zabytków, by jak najprędzej objąć to miejsce ochroną konserwatorską.

Archeolodzy dokonali odkrycia w kwietniu tego roku. Po badaniach ustalili, że na Górze Zamczysko koło Wiżajn istniało grodzisko, a wokół niego było intensywne osadnictwo.
Grodzisko nie było duże - zajmowało powierzchnię 30 na 40 metrów. Samo miejsce na wzgórzu nie było intensywnie zamieszkiwane

To nie pierwsze odkrycie

Według Jerzy Brzozowskiego, dyrektora muzeum, grodzisko służyło jako miejsce schronienia w razie niebezpieczeństwa przed napastnikami. Bałtowie - przodkowie Jaćwingów - prowadzili często lokalne wojny.

Badania na Suwalszczyźnie były prowadzone w ramach programu Archeologiczna Mapa Polski. Archeologów zainteresowała nazwa Góra Zamczysko. Przed przystąpieniem do badań jeden z rolników poinformował ich, gdzie dokładnie istniał - jak to powiedział - "zamek jaćwieski". Okazało się, że z grodziska pozostały jedynie resztki wału.
Archeolodzy po wstępnych gruntowych poszukiwaniach znaleźli drobne fragmenty ceramiki i zabytki krzemienne, na podstawie których ustalili, że gród pochodzi z końca okresu rzymskiego, schyłku V lub VI wieku.

- Takich nieodkrytych grodzisk jest z pewnością jeszcze wiele. One często są odnajdywane przypadkiem, tak jak to w Rowelach - powiedział Brzozowski.

Dzień na zdjęciach: zobacz galerię>>>

To trzecie odkrycie archeologów z Suwałk w ostatnich 20 latach. Wcześniej znaleźli grodziska w Osinkach i Szurpiłach. Na Suwalszczyźnie we wsi Szwajcaria istnieje także cmentarzysko jaćwieskie - 500 kurhanów zawierających grobowce m.in. z okresu rzymskiego, czasu wędrówek ludów i nieliczne z okresu wczesnego średniowiecza.

mr