Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Marta Kwasnicka 07.03.2012

Neandertalczycy nie byli "tępymi osiłkami"

Coraz więcej dowodów przemawia za tym, że neandertalczycy potrafili żeglować po morzu. Już kilkadziesiąt tysięcy lat temu mogli docierać na wyspy Morza Śródziemnego.
Neandertalczycy nie byli tępymi osiłkamiGlow Images/East News

Neandertalczycy pojawili się w obszarze śródziemnomorskim ok. 300 tys. lat temu. Jest wielce prawdopodobne, że już 100 tys. lat temu pływali po Morzu Śródziemnym.

Nasi ewolucyjni krewniacy posługiwali się narzędziami krzemiennymi wykonanymi w tzw. technice mustierskiej. Co ciekawe, narzędzia te znajdowane są na wyspach greckich, takich jak Lefkadia, Kefalonia i Zakynthos, a nawet na Krecie, która jest jeszcze bardziej oddalona od stałego lądu. Można to wyjaśnić na dwa sposoby: albo w czasach neandertalczyków nie były one wyspami, albo neandertalczycy dotarli na nie żeglując.

Neandertalski Odyseusz?

W najnowszym numerze "Journal of Archaeological Science" George Ferentinos z Uniwersytetu w Patras (Grecja) wykluczył pierwszą możliwość. Jego zdaniem poziom Morza Śródziemnego 100 tys. lat temu był niższy o jakieś 120 m na skutek większej objętości czap polarnych, jednak mimo to jego głębokość sięgała w tym rejonie 180 m. Zdaniem Ferentinosa neandertalczycy eksplorowali morze przez dziesiątki tysięcy lat, zaczynając - przynajmniej w obszarze śródziemnomorskim - dużo wcześniej niż nasi przodkowie.

(ew/pap)