Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Sylwia Mróz 11.03.2012

Spotkanie gigantów polskiej wynalazczości

Wybitni polscy wynalazcy spotkali się w Warszawie podczas I. Konferencji Giganci Polskiej Wynalazczości.
Nauka biologii nie musi być nudnaNauka biologii nie musi być nudnaGlow Images/East News

Cel konferencji to wymiana doświadczeń i nawiązanie kontaktów z potencjalnymi producentami - powiedział jeden z organizatorów Piotr Kozłowski z Ośrodka Edukacji.

Swoje osiągnięcia prezentował między innymi Stanisław Szczepaniak z Kielc, jeden z polskich rekordzistów w ilości przyznanych świadectw patentowych, których ma ok. 150. Jego nowatorskie rozwiązania zostały ukoronowane stworzeniem srebra i złota monojonowego. Stosuje się je w celach zdrowotnych jako suplement diety uzupełniające niedobory tych pierwiastków w organizmie - wyjaśniał podczas konferencji sam Stanisław Szczepaniak.

Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>

Stanisław Szczepaniak został uhonorowany przez Królewską Kapitułę Belgijską Wielkim Orderem Oficerskim Zasług dla Wynalazczości (Ordre du Merite de Innovation au Grand Officier). Na konferencji prezentowano wynalazki Lucjana Łągiewki - zdobywcy Złotych Medali na prestiżowych targach wynalazczości w Genewie i Brukseli. Zasłynął on ze zbudowania zderzaka konwertującego siły bezwładności i radykalnie minimalizującego siły zderzenia. Jego wynalazki znalazły już zastosowanie w portach morskich, barierach ochronnych, windach.

Kłopoty wynalazcy

Otwiera to drogę do nowego rozdziału w mechanice, gdzie można będzie sformować nowe prawa mechaniki jakie występują przy zderzeniach wielomasowych. Zdaniem współorganizatora konferencji Janusza Zagórskiego polscy wynalazcy to "ludzie uparci, genialni, skromni", cenieni w świecie, ale w kraju poddawani biurokratycznym szykanom.

Te kłopoty polskiego wynalazcy to wynik tego, że w Polsce uniemożliwiano opatentowanie wynalazku i zabezpieczenie go przed skopiowaniem - twierdzi Janusz Zagórski. Na konferencji prezentowano także wynalazki Jerzego Dory z Wrocławia. Jest jednym z najlepszych na świecie ekspertów w dziedzinie technologii plazmy i rezonansowych sposobów przetwarzania energii. Wraz z zespołem polskich naukowców wytworzył za pomocą plazmy nowe typy super twardych materiałów. Na liście jego rozwiązań znajdują się także: nowej generacji zasilacze do systemów oświetleniowych, folie wielokrotnie zwiększające wydajność akumulatorów, czy niezwykłe bandaże opatrunkowe oparte na nanosrebrze, które zwijają się w 3-4 mm kulkę. 

IAR, sm