Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Gabriela Skonieczna 02.04.2012

A co ty wiesz o autyzmie?!

W poniedziałek obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie. Szerzeniu świadomości o tym zaburzeniu towarzyszy globalna kampania "Zaświeć się na Niebiesko".
A co ty wiesz o autyzmie?synapsis.waw.pl

W ramach tej kampanii ochotnicy założą niebieskie ubrania. Wiele budynków będzie też podświetlonych na niebiesko - nowojorska giełda, węgierski parlament, pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro. Zdaniem ekspertów, co setne rodzące się dziś dziecko ma cechy autystyczne. Chorzy na autyzm mają kłopoty z uczeniem się i kontaktami międzyludzkimi, mają zaburzoną mowę, przejawiają obsesyjne zachowania. Często nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństw czy skutków swoich zachowań. Autyzm diagnozuje się najczęściej około trzeciego roku życia dziecka.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Profesor Tony Chapman z brytyjskiego Instytutu Edukacji opracował niedawno test - badanie czynności mózgu - który może wykrywać cechy autystyczne już u sześciomiesięcznego niemowlaka. Na autyzm nie ma lekarstwa. Przyczyny autyzmu też są nieznane - najczęściej mówi się o czynnikach genetycznych lub środowiskowych. Zdaniem ekspertów, kluczowa w leczeniu autyzmu jest wczesna diagnoza i intensywna terapia

W tym roku po raz drugi Polska włączyła się w globalną akcję "Light it up blue" - "Zaświeć świat na niebiesko", ponieważ kolor ten jest symbolem solidarności z osobami z autyzmem. Obchody w naszym kraju rozpoczęły się o 9 rano na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Polska świeci się na niebiesko

W akcję "Zaświeć świat na niebiesko" włączyło się wiele miast, na przykład w Warszawie podświetlone będą Pałac Kultury i Nauki, Most Śląsko-Dąbrowski, budynek Giełdy Papierów Wartościowych oraz Fabryka Wedla. Na niebiesko podświetlone będą także Zamek w Lublinie, Ratusz w Kaliszu, Manufaktura w Łodzi oraz Spodek w Katowicach. W ubiegłym roku podczas Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu podświetlono 2000 budynków, w 180 miastach w 48 krajach.
Autyzm dotyka około 30 tysięcy osób w naszym kraju , z czego 10 tysięcy to dzieci.

IAR, gs