Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Katarzyna Skorska 01.02.2012

Autyzm groźny jak AIDS

Objawy autyzmu bywają często bagatelizowane przez lekarzy i rodziców, choć wczesna, prawidłowa diagnoza jest bardzo ważna w terapii.
Dzieci z autyzmemDzieci z autyzmemwww.boredpanda.com

Sprawiają wrażenie niezdarnych i zagubionych. Często wykonują dziwne, nieskoordynowane ruchy. Tymczasem oni po prostu słyszą, widzą i czują inaczej.

– Autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju – wyjaśnia w radiowej Jedynce Olga Świeża z Fundacji Synapsis, której celem jest niesienie profesjonalnej pomocy dzieciom i dorosłym osobom z autyzmem. – Całościowe dlatego, że dotyka każdego obszaru rozwoju dziecka.

Jak informuje w "Sygnałach dnia" Łukasz Kościuczuk, również z Fundacji Synapsis, autyzm dotyka coraz większą liczbę osób na świecie. Szacuje się, że cierpi na niego ponad 67 milionów osób, a liczba zachorowań wciąż rośnie. Natomiast w Polsce autyków jest ponad 100 tysięcy, najwięcej wśród dzieci.

Do niedawna termin autyzm oznaczał tylko bardzo ciężkie zaburzenia związane z upośledzeniem umysłowym. Dziś mówi się raczej o szerokim spektrum zaburzeń autystycznych. Nasze społeczeństwo reprezentuje wciąż bardzo niski poziom wiedzy o tej chorobie, co usiłuje zmienić Fundacja Synapsis.

Jednym ze sposobów uświadamiania jest film "Autyzm wprowadza zmysły w błąd" z Bartkiem Topą, który wcielił się w osobę chorą.

Objawy autyzmu bywają często bagatelizowane przez lekarzy, rodziców i opiekunów. Eksperci zwracają tymczasem uwagę, że wczesna, prawidłowa diagnoza oraz intensywne leczenie są bardzo ważne w terapii. Zwłaszcza, że na autyzm nie ma lekarstwa. Obecnie autyzm jest oficjalnie zaliczany do najgroźniejszych chorób świata – obok raka, cukrzycy, czy AIDS.

O autyzmie z przedstawicielami Fundacji Synapsis rozmawiali Roman Czejarek i Krzysztof Grzesiowski.

(kas)