Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Marta Kwasnicka 16.08.2012

Odkrycie: mózg ma swój system oczyszczania

System naczyń, wcześniej nieznanych, odciąga z mózgu niechciane płyny i substancje. Udowodniono to dodając fluorescencyjne markery do płynu mózgowego żyjących myszy i obserwowując je pod mikroskopem.
Czekoladka w kształcie mózguCzekoladka w kształcie mózgukadr z vimeo/instructables.com
Mózg ma swoje wysypiska śmieci
Oczyszczanie mózgu nie jest przenośnią. Istnieje system naczyń, wcześniej nieznanych, które odciągają z mózgu niechciane płyny i substancje.
System oczyszcza mózg także z białek amyloid-beta, które powodują zwyrodnienia mózgu.
Jeffrey Iliff z University of Rochester Medical Center w Nowym Jorku zainteresował się brakiem tradycyjnego układu limfatycznego w mózgu. To niezwykle ważny element naszych organizmów. Spełnia wiele funkcji, a między innymi usuwa odpady z tkanek naszego organizmu. Tymczasem mózg, najważniejszy element naszego ciała, nie posiadał, jak się zdawało, systemu oczyszczania. - Wydało mi się to dziwne, żeby ten ważny organ nie miał wyspecjalizowanego układu usuwania odpadów - mówi Iliff.
Wraz z kolegami dodał fluorescencyjne markery do płynu mózgowego żyjących myszy i za pomocą mikroskopu obserwował, co się z nim dzieje. Markery szybko rozeszły się po mózgach gryzoni, a odkrywając istnienie całego systemu "rurek" wokół naczyń krwionośnych, spełniających funkcję podobną do układu limfatycznego w innych częściach ciała.
Badacze uważają, że system działa podobnie do hydraulicznego. Jeśli się go otworzy, przestaje działać - i dlatego nie zaobserwowano go dotąd w żadnym żywym organizmie.
Zespół Iliffa nazwał układ "glimfatycznym", aby podkreślić rolę, jaką pełnią w nim komórki glejowe, jeden ze składników tkanki nerwowej. Naczynia glimfatyczne wyprowadzają odpady z mózgu, w tym aż 55 proc. amyloidów, jakie zaobserwowano w mózgach gryzoni. Amyloidy to białka, które wyraźnie różnią się od normalnych, ale które trudno rozróżnić między sobą. To różne rodzaje amyloidów odpowiadają za różne zwyrodnienia mózgu.
- Usuwanie odpadów to podsatwowa funkcja. Równie podstawowa, jak przyjmowanie pożywienia - mówi Iliff. - Stąd zaburzenia systemu glimfatycznego najprawdopodobniej biorą udział w powstawaniu różnych schorzeń, takich jak chroba Alzheimera.
Środowisko naukowe przyjęło ustalenia Iliffa z entuzjazmem. - Amyloidy-beta są odpowiadzialne za wiele schorzeń związanych z degenracją mózgu - mówi Jose Maria Frade z Cajal Institute w Madrycie. - Odkrycie systemu czyszczenia mózgu może stać się celem terapii tych schorzeń.

System oczyszcza mózg z białek amyloid-beta, które powodują zwyrodnienia mózgu.

Jeffrey Iliff z University of Rochester Medical Center w Nowym Jorku zainteresował się brakiem tradycyjnego układu limfatycznego w mózgu. Układ limfatyczny to niezwykle ważny element naszych organizmów. Spełnia wiele funkcji, a między innymi usuwa odpady z tkanek. Tymczasem mózg, jak się zdawało, nie miał takiego systemu oczyszczania. - Wydało mi się to dziwne, żeby ten ważny organ nie miał wyspecjalizowanego układu usuwania odpadów - mówi Iliff.

Wraz z kolegami dodał fluorescencyjne markery do płynu mózgowego żyjących myszy i za pomocą mikroskopu obserwował, co się z nim dzieje. Markery szybko rozeszły się po mózgach gryzoni, odkrywając istnienie całego systemu "rurek" wokół naczyń krwionośnych, spełniających funkcję podobną do układu limfatycznego w innych częściach ciała.

Badacze uważają, że system działa podobnie do hydraulicznego. Jeśli się go otworzy, przestaje działać - i dlatego nie zaobserwowano go dotąd w żadnym żywym organizmie.

Zespół Iliffa nazwał układ "glimfatycznym", aby podkreślić rolę, jaką pełnią w nim komórki glejowe, jeden ze składników tkanki nerwowej.

Naczynia glimfatyczne wyprowadzają odpady z mózgu, w tym aż 55 proc. amyloidów, jakie zaobserwowano w mózgach gryzoni. Amyloidy to białka, które wyraźnie różnią się od normalnych, ale które trudno rozróżnić między sobą. To różne rodzaje amyloidów odpowiadają za różne zwyrodnienia mózgu.

- Usuwanie odpadów to podstawowa funkcja tkanki. Równie podstawowa, jak przyjmowanie pożywienia - mówi Iliff. - Stąd zaburzenia systemu glimfatycznego najprawdopodobniej biorą udział w powstawaniu różnych schorzeń, takich jak choroba Alzheimera.

Środowisko naukowe przyjęło ustalenia Iliffa z entuzjazmem. - Amyloidy-beta są odpowiadzialne za wiele schorzeń związanych z degeneracją mózgu - mówi Jose Maria Frade z Cajal Institute w Madrycie - Odkrycie systemu czyszczenia mózgu może stać się celem terapii tych schorzeń.

(ew/Popsci)