Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Marta Kwasnicka 19.12.2012

Troja "przebrandowała” się po upadku

Słynne miasto zostało niemal doszczętnie zniszczone podczas konfliktu 3200 lat temu. A potem "wymyśliło” na nowo swoją markę - uważają badacze publikujący na łamach "Journal of Archaeological Science".
Troja przebrandowała się po upadku
Troja „przebrandowiła” się po upadku
Słynne miasto zostało niemal doszczętnie zniszczone podczas konfliktu 3200 lat temu. A potem „wymyśliło” na nowo swoją markę - uważają badacze.
Starożytne miasta znały nowoczesna zasadę "przebrandowienia", uważają naukowcy publikujący na łamach Journal of Archaeological Science.
Rebranding (przebrandowienie) to termin ekonomiczny, proces zmiany percepcji marki poprzez zmianę elementów jej komunikacji, który najczęściej wiąże się ze zmianą nazwy firmy lub produktu, wizerunku i/lub logo.
Epicka porażka Troi sprzed 3200 lat została uwieczniona w jednym z najważniejszych dzieł literackich świata, w „Iliadzie”, napisanej 400 lat po tych wydarzeniach. Ale słynne miasto szybko się odbudowało, co więcej - w zupełnie nowy sposób, który umożliwił mu lepsze wtopienie się w nową polityczna rzeczywistość.
Troja leży w dzisiejszej Turcji. Oczywiście, to jedno z najczęściej badanych wykopaliskowo starożytnych miast. Zabytki z Troi od wielu dekad znajdują się pod lupą badaczy. Właśnie powstała nowa teoria.
Ceramika, która powstawała w troi przed wojną była zasadniczo różna od tej, którą wytwarzano tam po konflikcie. Wcześniej była charakterystyczna dla tego miasta, potem - podobna do naczyń, które w owym czasie wyrabiano na Bałkanach. Jak dotąd badacze twierdzili, że było to spowodowane wymianą ludności i napływem elementu bałkańskego. Ale Peter Grave z University of New England ma inne zdanie.
Grave wraz z kolegami przebadał skład chemiczny ceramiki sprzed i po konflikcie i ustalił, że oba rodzaje powstały z podobnych, lokalnych składników, w tym z gliny z konkretnych wyrobisk. Wskazuje to, ż wyrobem naczyń zajmowali się wciąż ci sami ludzie. - Istnieje sporo dowodów, że mamy do czynienia z kontynuacją - mówi Grave. Dlaczego zatem Trojanie zmienili styl?
Przed swoim upadkiem była kulturalnie związana z wpływowym ośrodkiem cywilizacyjnym Hetytów, ale ich potęga upadła mniej więcej w tym samym czasie, co Troja. Grave uważa, że Trojanie chcieli zatem kulturalnego zbliżenia z ludami żyjącymi na Bałkanach, którzy w tym czasie stawali się nową elita kulturalną rejonu.

Rebranding (przebrandowanie) to termin ekonomiczny. Określa proces zmiany percepcji marki poprzez zmianę elementów jej komunikacji, który najczęściej wiąże się ze zmianą nazwy firmy lub produktu, wizerunku i/lub logo.

Spektakularna porażka Troi sprzed 3200 lat została uwieczniona w jednym z najważniejszych dzieł literackich świata, w "Iliadzie” napisanej 400 lat po tych wydarzeniach. Ale słynne miasto szybko się odbudowało. Co więcej, uczyniło to w sposób, który umożliwił mu lepsze wtopienie się w nową polityczna rzeczywistość.

Troja leży na terenie dzisiejszej Turcji. Oczywiście to jedno z najczęściej badanych wykopaliskowo starożytnych miast. Zabytki z Troi od wielu dekad znajdują się pod lupą badaczy. I właśnie powstała nowa ciekawa teoria. Otóż ceramika, która powstawała w Troi przed wojną, zasadniczo różniła się od tej, którą wytwarzano po konflikcie. Wcześniej była charakterystyczna dla tego miasta, potem - podobna do naczyń, które w owym czasie wyrabiano na Bałkanach. Jak dotąd badacze twierdzili, że zostało to spowodowane wymianą ludności i napływem elementu bałkańskiego. Ale Peter Grave z University of New England ma inne zdanie.

Wraz z kolegami przebadał on skład chemiczny ceramiki sprzed i po konflikcie. Ustalił, że oba rodzaje powstały z podobnych, lokalnych składników, w tym gliny z konkretnych wyrobisk. Pokazuje to, że wyrobem naczyń zajmowali się wciąż ci sami ludzie. - Istnieje sporo dowodów, że mamy do czynienia z kontynuacją - mówi Grave. Dlaczego zatem Trojanie zmienili styl? Przed swoim upadkiem Troja była kulturalnie związana z wpływowym ośrodkiem cywilizacyjnym Hetytów, których potęga upadła mniej więcej w tym samym czasie. Grave uważa, że Trojanie szukali wobec tego kulturalnego zbliżenia z ludami żyjącymi na Bałkanach, którzy w tym czasie stawali się nową elita kulturalną rejonu.

(ew/NewScientist)