Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Gabriela Skonieczna 08.06.2013

Krew pępowinowa: pomoże zawsze i każdemu?

W wielu szpitalach trwa zbiórka krwi pępowinowej. Uzyskane z niej komórki macierzyste mogą być stosowane w leczeniu chorób hematologicznych.
Krew pępowinowa: pomoże zawsze i każdemu?Glow Images/East News

Na świecie dokonano już 35 tysięcy transplantacji krwi pępowinowej, w Polsce tylko kilkadziesiąt.

Rodzice, których dziecko jest chore, często są wręcz namawiani do posiadania kolejnego, gdyż przy osobach spokrewnionych szansa dopasowania antygenów zdolności tkankowej jest większa, ale gwarancji nigdy nie ma.
Jak wygląda proces pozyskiwania komórek macierzystych? - Podczas porodu po przecięciu pępowiny pobieramy pozostałą w niej krew z której izolujemy komórki, które w dalszej kolejności są badane i preparowane. Następnie można je przechowywać przez lata – wyjaśnia Tomasz Baron z Polskiego Banku Komórek Macierzystych.
Gdy zachodzi potrzeba leczenia bank wydaje komórki. Jednak nawet autotransplantacja nie zawsze jest możliwa. - Komórki macierzyste mogą być pomocne w leczeniu wielu chorób – przyznaje prof. Krystyna Domańska- Janik z Centrum Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN. Jednak wiele chorób, gdzie wskazane jest wykorzystanie komórek macierzystych ma podłoże genetyczne, a wówczas chory musi szukać dawcy nie spokrewnionego, bez obciążonego genetycznego.
W ocenie Tomasza Barona komórki macierzyste to lek. Istnieją, więc zarówno wskazania jak i przeciwwskazania do ich użycia. - Praktyka zarówno w Polsce jak i na świcie pokazuje, że 60 procent wykorzystania komórek macierzystych z krwi pępowinowej to przeczepienia autologiczne - mówi.
Zapraszamy do wysłuchania materiału Ewy Dudzińskiej.

Popołudniowego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku między 16.00 a 19.00.