Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Marta Kwasnicka 17.07.2013

Naukowcy chcą wystrzelić pociski w stronę Jowisza

A dokładniej na jego księżyc, Europę. Będą to pociski naukowe, których zadaniem będzie gromadzenie informacji.
EuropaEuropaNASA.

 

Europa to jeden z najbardziej „obiecujących” globów w naszym Układzie Słonecznym. Jak mało co nadaje się na matecznik życia.

Pomysł wysłania tam pocisku wyszedł od badaczy z University College London. Nad pociskami pracują już od dekady. Zaprojektowali oni taki pocisk o wadze 20 kg. W zeszłym tygodniu wystrzelili go w stronę 10-tonowej bryły lodu (także Europa jest pokryta lodem). Leciał z prędkości 340 m/s, ale po zderzeniu z lodem jego instrumenty naukowe pozostały nienaruszone. ESA jest pod wrażeniem i chce wesprzeć ten projekt.

Pocisk nazwany został penetratorem. Zostanie wystrzelony z sondy, która wejdzie na orbitę Europy, a następnie wbije się w powierzchnie księżyca na głębokość kilku metrów.

Na pokładzie pocisku znajdą się sejsmometry i inne przyrządy naukowe. Zebrane dane zostaną przesłane do sondy, a stamtąd - na Ziemię.

Co ważne, sonda mogłaby wystrzelić wiele penetratorów w różne rejony Europy, misja umożliwiłaby zatem zebranie danych z różnych rejonów, chociaż pociski nie są mobilne i zostają na wieki tam, dokąd się je wystrzeli.

Na razie nie wiadomo, kiedy pociski polecą w stronę Jowisza. W następnej dekadzie ESA planuje wprawdzie misję na Europę, ale nie ma tam mowy o strzelaniu i zabieraniu czegokolwiek na pokład. Brytyjczycy nie tracą nadziei.

(ew/BBC)