Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
migrator migrator 08.10.2009

Myślą do mnie mów, mów myślą

Naukowcy pokazali, że można porozumiewać się myślą.

Komunikacja myślą między dwoma osobami jest możliwa. Pokazuje to najnowszy ekperyment naukowców z Uniwersytetu w Southhampton w Wielkiej Brytanii. Używając BCI , czyli interfejsu mózg komputer udało się przesłać myśl z jednego mózgu do drugiego za pomocą Internetu.

Wcześniej inny brytyjski naukowiec Kevin Warwick z Uniwersytetu w Reading przekazywał na odległość sygnały z jednego systemu nerwowego do drugiego, ale nigdy jeszcze nie udało się skomunikować mózgu z mózgiem.

BCI, czy interfejs mózg komputer jest używany do sterowania urządzeniami czy operowania komputerem. To często jedyna szansa dla osób cierpiących na ciężkie schorzenia uniemożliwiające im poruszanie się i normalne komunikowanie z otoczeniem. W eksperymencie dr Chris James jedna osoba podłączona do komputera za pomocą BCI przekazywała sygnały 1 i 0 do drugiej osoby. Sygnał 1 był generowany poprzez wyobrażenie sobie ruchu prawym ramieniem, a sygnał 0 lewym. Komputer rejestrował aktywność mózgu i wysyłał sygnał przez Internet do drugiego komputera, który w błyskał diodą LED z różnymi częstotliwościami zależnie od tego czy rejestrował 1 czy 0. Mruganie było zbyt słabe, by mogło być zaobserwowane świadomie przez odbiorcę. Ale aparat do mierzenia EEG rejestrował charakterystyczną aktywność części wzrokowej mózgu odbiorcy. Dzięki temu, że mrugająca dioda wywołuje falę w mózgu o takiej samej częstotliwości można stwierdzić, czy mózg odebrał przekazane 0 czy 1. A to właśnie jest komunikacja myślą.

Eksperyment ma mniej wspólnego z powieściami SF niż może się wydawać. Opracowanie skutecznej metody komunikacji za pomoca myśli może mieć kolosalne znaczenie w komunikowaniu się z osobami, które mają skrajnie zdegenerowane mięśnie i czy też z chorymi z syndromem „zamknięcia”.

A poza tym, gdyby technologia się rozwinęła i rzeczywiście można by rozmawiać przesyłając sobie myśli to wreszcie dało by się czytać w kawiarniach książki. Byłoby tam nareszcie cicho.

as

Źródło physorg.com, University of Southampton