Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
migrator migrator 15.01.2010

Komputer mokry jak mózg

Naukowcy pracują nad systemem informatycznym, który przetwarzałby dane, tak jak mózg.

Trwają prace nad innowacyjną technologią przetwarzania informacji, inspirowaną przez procesy chemiczne zachodzące w żywych organizmach. Badania prowadzą naukowcy z Uniwersytetu w Southampton w Wielkiej Brytanii.

Projekt, nad którym pracują dr Maurits de Planque i dr Klaus-Peter Zauner z Wydziału Elektroniki i Informatyki (School of Electronics and Computer Science - ECS), otrzymał właśnie 1,8 milionów euro z Unii Europejskiej w ramach programu Future and Emerging Technologies (FET) Proactive Initiatives. Program ten wspiera nowatorskie i przełomowe badania, które już wykazały duży potencjał w rozwoju technologii informacyjnych i komunikacyjnych.

Naukowcy - dr de Planque jest biochemikiem, natomiast dr Zauner informatykiem - pracują nad adaptacją procesów zachodzących w mózgu, do systemów przetwarzania informacji "na mokro”. Odpowiednio dobrane substancje chemiczne umieszczane są w probówce, zachowując się jak tranzystory w układzie scalonym komputera.

- Tym, co w zasadzie budujemy, jest bardzo surowy, miniaturowy ciekły mózg. Tworzony komputer będzie ostatecznie, podobnie jak nasz mózg, pracował „na mokro” – mówi dr Zauner. – Zdajemy sobie sprawę, że teraz najlepsze mechanizmy przetwarzania informacji mamy w naszych głowach, a jako że coraz wyraźniej widzimy, że krzem ma swoje ograniczenia w zakresie przetwarzania informacji, musimy zbadać inne rozwiązania. Dokładnie to tu robimy – wyjaśnia naukowiec.

Projekt zatytułowany „Artificial Wet Neuronal Networks from Compartmentalised Excitable Chemical Material” jest międzynarodową inicjatywą koordynowaną przez Uniwersytet Friedricha Schillera w Jenie. W projekcie bierze także udział Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, oraz University of West of England w Bristolu. Całe przedsięwzięcie potrwa trzy lata i składa się z trzech uzupełniających się celów.

Pierwszym z nich jest stworzenie kropli wody pokrytych lipidami, na wzór komórek biologicznych, które zawierałyby pobudliwe związki chemiczne. Takie „krople-komórki” mogłyby zostać połączone w sieci, w których komunikowałyby się za pomocą sygnałów chemicznych. Drugim celem jest zaprojektowanie architektury przetwarzania informacji opartej na kroplach wody i wykazania możliwości celowego przetwarzania informacji w takiej architekturze. Trzecim, ostatnim celem, jest ustalenie i zbadanie możliwości i ograniczeń „kropelkowych” sieci przetwarzania informacji.

- Nasz system odzwierciedli kilka kluczowych cech połączeń neuronalnych w mózgu, możliwe będzie jego pobudzanie, a co więcej będzie w stanie samonaprawy i samoorganizacji - zaznacza dr de Planque.

Przemysław Goławski