Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Przemysław Goławski 15.04.2011

Cyfryzacja mediów - wyzwania i zagrożenia

W Poznaniu trwa konferencja "Telewizja Cyfrowa dla Wszystkich". Uczestnicy zastanawiają się jak walczyć z cyfrowym wykluczeniem.
Cyfryzacja mediów - wyzwania i zagrożeniaRobert S. Donovan/Wikimedia Commons/CC

W Poznaniu, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich rozpoczęła się dwudniowa konferencja dotycząca wyzwań i zagrożeń związanych z całkowitą cyfryzacją mediów elektronicznych.

Otwierający spotkanie przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak podkreślił, że konferencja to okazja do rozmowy o tym, jak zapobiec wykluczeniu części społeczeństwa z dostępu do informacji. Przewodniczący zaznaczył, że choć sama technologia jest pożyteczna, jej ewentualna niedostępność dla ludzi może być sporym zagrożeniem i powodować "wykluczenie cyfrowe". Dodał, że z wprowadzanej techniki mogą nie skorzystać ubodzy oraz osoby, które mają problem ze stosowaniem nowoczesnych urządzeń.

Wiceprezydent Poznania Tomasz Kayser zwrócił uwagę, że wiele osób boi się, że po całkowitym wyłączeniu dotychczasowego nadawania analogowego, nie będą mogły korzystać z używanych od lat odbiorników radiowych i telewizyjnych.

Natomiast prezes zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich Andrzej Byrt przypomniał, że nowinki technologiczne będą wartościowe tylko wówczas, gdy posłużą do przekazu istotnych treści zarówno intelektualnych, jak i etycznych. Jak dodał - to już nie jest zadanie dla inżynierów.

Organizatorzy konferencji przypominają, że za niecałe dwa i pół roku nastąpi w Polsce całkowite wyłączenie telewizji analogowej. Jak podkreślają - ten czas musi zostać wykorzystany na przygotowanie społeczeństwa na zmianę.

Jednym z patronów medialnych konferencji jest Polskie Radio.

IAR, sm