Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Tomasz Kamiński 04.07.2011

Dzięki naukowcom lepiej usłyszymy stare płyty

Politechnika Gdańska stworzyła serwis internetowy, który oczyści za darmo z szumów i trzasków stare utwory. Udało się oczyścić zniszczałe nagrania marszałka Józefa Piłsudskiego.
Dzięki naukowcom lepiej usłyszymy stare płytyfot. flickr/Listen Missy!

Za pomocą opracowanego na Politechnice Gdańskiej serwisu internetowego można rekonstruować stare niewyraźne nagrania. - Mamy już zrekonstruowane nagrania marszałka Józefa Piłsudskiego, który mówił do patefonu i brzmiało to bardzo niewyraźnie. Od kilkudziesięciu lat cała historia i kultura jest zapisana w tego typu nagraniach - zachwala technologię szef projektu profesor Andrzej Czyżewski.

Każdy użytkownik będzie mógł to zrobić samodzielnie z domu i zachować na własnym komputerze. -Usługa internetowa tego typu, to jest coś, czego nie ma nigdzie na świecie - mówi profesor Czyżewski. To pod jego przewodnictwem pracował zespół na Katedrze Systemów Multimedialnych uczelni nad serwisem.

- W Europie jest co najmniej 200 tysięcy godzin nagrań, które ulegają degradacji. Wchodzimy w erę radiofonii i telewizji „na życzenie”, dlatego te ogromne archiwa powoli będą udostępniane. Zamysł jest taki, by społeczeństwo mogło z tych ogromnych zasobów korzystać – wyjaśniał ideę serwisu profesor Czyżewski. Chciałby, aby każdy mógł znaleźć interesujące go stare nagrania utworów. Dodał, że każdego szukającego ucieszyłaby możliwość dostosowania ich do dzisiejszych wymogów jakości.

Unikatowy charakter serwisu wynika z tego, że zwykle taka technologia wymaga profesjonalnego sprzętu. Zagranicą działają firmy fachowo zajmujące wytwarzaniem programów i sprzętu do rekonstrukcji archiwalnych nagrań. Ich cena jednak jest poza zasięgiem zwykłego słuchacza muzyki. Zwykle posiadają je tylko archiwa, stacje radiowe.

tk