Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Agnieszka Kamińska 20.02.2012

Ważą się losy ACTA: pierwsza odsłona w marcu

Porozumienie ACTA będzie omówione już 1 marca 2012 roku na otwartym posiedzeniu Komisji Handlu Międzynarodowego Parlamentu Europejskiego.
Ważą się losy ACTA: pierwsza odsłona w marcufot. PAP/Maciej Kulczyński

W tej komisji opracowywana jest rekomendacja dla posiedzenia plenarnego PE w sprawie przyjęcia bądź odrzucenia ACTA.

Parlament nie może już poprawiać ACTA, a jedynie zaakceptować je lub odrzucić. Jeśli nie da zgody, oznacza to, że porozumienie przepadnie w Unii Europejskiej – czytamy w informacji PE.

Zgodnie z artykułami 207 i 218 unijnego Traktatu, większość porozumień międzynarodowych wymaga zgody PE. Podobnie powinny je ratyfikować wszystkie państwa Unii Europejskiej.

Według służb prasowych PE są trzy możliwe stanowiska Parlamentu, na tym etapie, gdy ACTA jest już w ostatecznie uzgodnionej wersji.

1. Parlament może się zgodzić na ACTA, wtedy Rada Unii Europejskiej mogłaby podjąć decyzję o przyjęcia porozumienia. W tym wypadku wszystkie państwa UE powinny dodatkowo umowę ratyfikować.
2. Parlament odmawia zgody. To oznacza, że Unia Europejska nie wiąże się tą umową.
3. Parlament nie wypowiada się w tej sprawie. Prawo nie wyznacza ostatecznego terminu, w którym izba byłaby zobowiązana do odpowiedzi.

Anti-Counterfeiting Trade Agreement, ACTA to umowa handlowa dotycząca ochrony własności intelektualnej. Jest krytykowana m.in. za to, że jej zapisy naruszają prawa użytkowników Internetu.

agkm, EP Press Service

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>