Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Paula Golonka 05.09.2012

Był rzepak i soja, teraz czas na algi

Prof. Józef Horabik, dyrektor Instytutu Agrofizyki Polskiej Akademii Nauk w Lublinie, zapewniał, że pozyskiwanie paliwa z alg jest coraz bardziej możliwe.
Był rzepak i soja, teraz czas na algiGlow Images

Centrum Badawczo-Innowacyjne Instytutu Agrofizyki Polskiej Akademii Nauk w Lublinie otrzymało wsparcie w wysokości 26,4 milionów złotych w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój Polski Wschodniej". Naukowcy rozpoczęli badania nad uzyskaniem energii odnawialnej z alg.

W Programie Trzecim Polskiego Radia prof. Józef Horabik cieszył się, że coraz więcej instytucji się tym interesuje. Poinformował, że udało się przekonać część z nich, dysponujących dużymi funduszami, by zainwestowały w ten projekt. Nie tylko jednak algi mają się stać odnawialnymi źródłami energii.

W radiowej Trójce Cezary Sławiński, kierownik Zakładu Metrologii i Modelowania Procesów Agrofizycznych podkreślił, że chociaż przed tym projektem jeszcze daleka droga do ostatecznego celu, wszystkie badania wskazują, że istnieje możliwość, by uzyskać nadwyżkę energii z alg i wykorzystać jako surowiec energetyczny.

Marta Kałużyńska, koordynator programu w zakresie energii i klimatu fundacji Nasza Ziemia, przekonywała, że do tej pory pozyskiwało się paliwa z rzepaku, z soi z trzciny cukrowej, a teraz prace nad wykorzystywaniem do tego celu alg są coraz bliższe realizacji.

Naukowcy informowali w radiowej Trójce, że algi miałyby się rozmnażać w zamkniętych zbiornikach. Istotne jest to, były one dobrze oświetlone i miały zapewnione potrzebne składniki pokarmowe. Miałyby one żyć w rurach, w których znajdowałoby się źródło światła. Co ciekawe algi doskonale nadają się do oczyszczania ścieków, wykorzystują one substancje tam się znajdujące m.in. dwutlenek węgla.
Na antenie Trójki prowadzimy akcję "Pochwal się swoim funduszem", w której zachęcamy Państwa do zapoznania się z tematyką Funduszy Europejskich i pokazujemy, jak pozytywnie mogą one wpłynąć na nasze życie. Zapraszamy na stronę twojefundusze.polskieradio.pl .

''