Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Marta Kwasnicka 12.03.2013

Co twoje "lajki" mówią o tobie? Sporo

Można z nich wywnioskować orientację seksualną, skłonności polityczne czy iloraz inteligencji - wynika z badań naukowców z Cambridge.
Co twoje lajki mówią o tobie? SporoPAP/EPA/PETER DaSILVA
Co twoje „lajki” mówią o tobie? Sporo
Można z nich wywnioskować orientacje seksualną, skłonności polityczne czy iloraz inteligencji - wynika z badań naukowców z Cambridge.
Użyli algorytmów, aby przewidzieć poglądy, wyznanie, przynależność etniczną, poglądy i orientacje seksualną 58 000 użytkowników Facebooka. Trafiali w około 80-90 procentach przypadków.
To ważne z punktu widzenia polityki prywatności. Nawet nie opisując się na swoim profilu, przekazujemy innym aż byt dużo danych.
W przypadku określania, czy ktoś należy do białych Europejczyków/ Amerykanów, trafność wyniosła 95 proc. Określania płci męskiej udawało się naukowcom z trafnością 88 proc. Wyznanie? Chrześcijanina albo Muzułmanina można odgadnąć na 82 proc.
Co ciekawe, „lajki” rzadko kiedy informują wprost o poglądach. Tylko niecałe 5 proc. gejów „lajkowało” rzeczy tak oczywiste jak np. małżeństwa gejów.
- Doceniam automatyczne rozwiązania Facebooka, na przykład polecanie książek czy tekstów czytanych przez innych. Wyobrażam sobie jednak, że ten sam mechanizm może służyć do ustalania poglądów politycznych czy orientacji seksualnej - mówi kierujący badaniami Michael Kosinski.


Użyli algorytmów, aby przewidzieć poglądy, wyznanie, przynależność etniczną, poglądy i orientację seksualną 58 000 użytkowników Facebooka. Trafiali w około 80-90 procentach przypadków.

To ważne z punktu widzenia polityki prywatności. Nawet nie opisując się szczegółowo na swoim profilu, przekazujemy innym aż zbyt dużo danych.

W przypadku określania, czy ktoś należy do białych Europejczyków/ Amerykanów, trafność badaczy wyniosła 95 proc. Określanie tego, czy ktoś jest płci męskiej, udawało się naukowcom z trafnością 88 proc. Wyznanie? Chrześcijanina albo Muzułmanina można odgadnąć na 82 proc.

Co ciekawe, „lajki” rzadko kiedy informują wprost o poglądach. Tylko niecałe 5 proc. gejów „lajkowało” rzeczy tak oczywiste jak np. małżeństwa gejów.

- Doceniam automatyczne rozwiązania Facebooka, na przykład polecanie książek czy tekstów czytanych przez innych. Wyobrażam sobie jednak, że ten sam mechanizm może służyć do ustalania poglądów politycznych czy orientacji seksualnej - komentuje kierujący badaniami Michael Kosinski.

(ew/BBC)