Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Marta Kwasnicka 12.03.2013

Kiedy wrócimy na Księżyc?

Już dawno nie interesowano się Księżycem tak bardzo jak teraz. Jest on celem różnych programów i misji. Czy szykuje się powrót człowieka na Srebrny Glob? Posłuchaj.
Kiedy wrócimy na Księżyc?Glow Images/East News
Kiedy wrócimy na Księżyc?
Już dawno nie interesowano się Księżycem tak bardzo jak teraz. Jest on celem różnych programów i misji. Czy szykuje się powrót człowieka na Srebrny Glob? Posłuchaj.
W 2015 roku Rosjanie planują wysłać na Księżyc misję bezzałogową. Jedna z prywatnych firm chce z kolei podjąć loty komercyjne na Księżyc - i to jeszcze przed 2020 rokiem. - Ludzie powoli myślą o powrocie na Księżyc - mówi Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.
Co ciekawe, po sukcesie Apollo 11 zainteresowanie Księżycem opadło. - Startu misji Apollo 13 nikt nawet nie chciał transmitować - mówi Wójcicki. To dlatego, że nie mieliśmy pomysłu na to, co właściwie zrobić z Księżycem. Teraz widzimy, że Księżyc nam się po prostu przyda, na przykład jako baza, z której można byłoby latać dalej, chociażby na Marsa. - Księżyc ma dużo mniejszą grawitację, więc dużo łatwiej wystrzelić stamtąd rakietę o dużej masie - wyjaśnia dr Krzysztof Ziołkowski z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Można tam także budować większe zwierciadła teleskopów, które nie będę się wyginały pod własnym ciężarem, tak jak robiłyby to na Ziemi.

W 2015 roku Rosjanie planują wysłać na Księżyc misję bezzałogową. Jedna z prywatnych firm chce z kolei podjąć loty komercyjne na Księżyc - i to jeszcze przed 2020 rokiem.

- Ludzie powoli myślą o powrocie na Księżyc - mówi Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik. Co ciekawe, po sukcesie Apollo 11 zainteresowanie Księżycem opadło. - Startu misji Apollo 13 nikt nawet nie chciał transmitować - mówi Wójcicki.

To dlatego, że nie mieliśmy pomysłu na to, co właściwie zrobić z Księżycem. Teraz widzimy, że Księżyc po prostu może nam się przydać, na przykład jako baza, z której można byłoby latać dalej, chociażby na Marsa. - Księżyc ma dużo mniejszą grawitację, więc dużo łatwiej wystrzelić stamtąd rakietę o dużej masie - wyjaśnia dr Krzysztof Ziołkowski z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Można tam także budować większe zwierciadła teleskopów, które nie będą się wyginały pod własnym ciężarem, tak jak robiłyby to na Ziemi.

(ew)