Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Beata Krowicka 20.06.2013

Chińska lekcja z kosmosu dla 60 milionów uczniów

O zachowaniu ciał w stanie nieważkości opowiedziała studentom z Pekinu astronautka Wang Yaping. Wykład był transmitowany na żywo z kosmosu.
Studenci słuchają lekcji fizyki chińskich astronautów transmitowanej na żywo z kosmosuStudenci słuchają lekcji fizyki chińskich astronautów transmitowanej na żywo z kosmosu PAP/EPA/HOW HWEE YOUNG

Chińscy astronauci od 9 dni przebywają na orbicie. Jednym z ich zajęć było poprowadzenie wykładu z fizyki. Transmitowaną na żywo prezentację obejrzało ponad 60 mln uczniów i nauczycieli w 80 tysiącach chińskich szkół.

Lekcję poprowadziła astronautka Wang Yaping. Wyjaśniała ona, czym jest stan nieważkości, a jej koledzy opowiadali o codziennym życiu na stacji kosmicznej. Wang pokazywała ruchy piłki, bączka dla dzieci, wody, a nawet kolegi-astronauty. Odpowiadała też na pytania studentów z Pekinu.
Kapsuła Shenzhou-10, w której przebywają astronauci, przycumowana jest do chińskiego laboratorium naukowego Tiangong-1. Jeszcze w czwartek statek ma odcumować i przycumować do laboratorium ponownie. Tym razem jednak sterowanie będzie nie automatyczne, jak poprzednio, lecz ręczne. Chińscy astronauci wracają na Ziemię w przyszły wtorek lub środę.

Chiny wypuściły pierwszą załogową misję kosmiczną w 2003 roku. Obecny lot Shengzhou-10 jest piątą załogową misją kosmiczną Chińczyków. Do końca dekady na orbicie ma się znaleźć pierwsza chińska stacja kosmiczna ze stałą załogą.

IAR, PAP, bk

''