Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Emilia Iwanicka 29.05.2014

Dogoterapia motywuje. Czasem do nauki, czasem do wstania z łóżka

Czym jest dogoterapia? To metoda, która - dzięki doborowi wyszkolonego psa, prowadzonego przez wykwalifikowanego terapeutę - wzmacnia efektywność rehabilitacji. Kontakt z psem pomaga np. ciężko chorym dzieciom.
Jedną z form dogoterapii jest głaskanie psa. Instruktorzy popodkreślają jednak, że trzeba to robić umiejętnieJedną z form dogoterapii jest głaskanie psa. Instruktorzy popodkreślają jednak, że trzeba to robić umiejętnie Glow Images/ East News

Posłuchaj innych Trójkowych reportaży >>>

Dogoterapia, czyli terapia z udziałem psa jest jedną z form animaloterapii. Jest to naturalna forma wzmacniająca rehabilitację ruchową i psychoterapię. Głównym motywatorem jest prawidłowo ułożony i odpowiednio przygotowany pies, prowadzony przez wyszkolonego przewodnika.

Komu pomaga taki rodzaj terapii? - Są u nas dzieci z niezgrabnością ruchową, dzieci które mają problemy z koordynacją ruchową. Ale odwiedzamy też dzieci w szpitalach, w tym małych pacjentów oddziałów onkologicznych - wyliczają bohaterowie reportażu "Zwierzęta ludziom".

W zajęciach dogoterapii chodzi o poprawę motywacji dziecka do jakichkolwiek zajęć. Może to być motywacja do nauki, motywacja do ćwiczeń, ale czasami, w najcięższy przypadkach, to motywacja do wstania ze szpitalnego łóżka.

Reportaż na moje.polskieradio.pl - słuchaj, kiedy chcesz >>>

Opiekunowie zwierząt przyznają, że dla psów to czasami bardzo ciężka praca. - Zwierzęta męczą się w trudnych warunkach, jak ludzie, a nawet bardziej. Na przykład w szpitalu, kiedy na oddziale jest gorąco. My chodzimy w koszulkach, a one przecież nie mogą pozbyć się sierści. Na onkologii, gdzie zapachy są specyficzne, zwierzęta męczą się jeszcze szybciej niż zwykle - opowiada bohaterka Małgosia Kędziorek, instruktor szkolenia psów z Stowarzyszenia Zwierzęta Ludziom.

I dodaje, że wbrew pozorom nie wszystkie psy lubią być głaskane, nie wszystkie lubią kontakt z ludźmi. - Gwałtowne przytulenie się i objęcie zwierzaka od góry może być stresujące. Bo dla psa, który jest drapieżnikiem pozycja, w której jest unieruchomiony i nagle przytrzymany, może być niekomfortowa. Dlatego psy do dogoterapii są tego kontaktu uczone od małego - dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Zwierzęta ludziom" autorstwa Eweliny Karpacz-Oboładze.
"Reportaży" w Trójce można słuchać od poniedziałku do czwartku o 18.15.

(ei, gs)