Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Ewa Dryhusz 21.05.2013

Uważasz, że nie masz HIV? 60 tysięcy zakażonych Polaków myśli tak samo...

Polscy lekarze są świetnie przygotowani do pomocy nosicielom wirusa HIV i chorym na AIDS. Niestety, mamy poważne problemy związane z tym tematem, leżące zupełnie gdzie indziej. To między innymi brak świadomości zagrożenia, a także mity na temat możliwości zakażenia - uważają goście audycji "Za, a nawet przeciw".
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Goście i słuchacze Trójki o tym, czy problem HIV dotyczy Polski (Za, a nawet przeciw/ Trójka)
Czytaj także

Mija 30 lat od odkrycia HIV. Stan wiedzy naukowców o wirusie jest dzisiaj nieporównywalnie większy niż na początku lat 80. A wiedza społeczeństwa?

W 2011 roku zanotowano na świecie ponad 700 tysięcy mniej nowych zakażeń wirusem HIV niż jeszcze 10 lat wcześniej. W Polsce, wg danych Ministerstwa Zdrowia, żyje 13 tysięcy osób z HIV, chociaż według innych szacunków może to być aż 35 tysięcy. Do tego 70 procent spośród zakażonych nie wie o swoim problemie.

Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum Do Spraw AIDS mówiła w Trójce, że wg Państwowego Zakładu Higieny w Polsce wykryto ponad 16,5 tysiąca zakażeń HIV. - A szacuje się, że jeszcze drugie tyle osób nie wie o tym fakcie. Potrafimy skuteczne leczyć, choć nie wyleczyć z HIV. Dlatego warto przekazywać rzetelną wiedzę na ten temat, ale nie straszyć. Paniczny lęk do niczego dobrego nie prowadzi - mówiła Anna Marzec-Bogusławska.

Zdaniem gościa Trójki poważnym aspektem problemu jest to, że wiele osób nie odnosi ryzyka zakażenia HIV do siebie. - Często myślimy, że to problem jakiejś grupy społecznej, ale nie mój. I nie wykonujemy testu w kierunku HIV. A przecież każdego dnia w Polsce 3 osoby dowiadują się o tym, że są zakażone - podkreślała Anna Marzec-Bogusławska.

Tymczasem jest możliwość wykonania anonimowych i bezpłatnych badań. - Na przykład w jednym z 32 punktów na terenie całego kraju. Ich listę można znaleźć na stronie AIDS.gov.pl. Przy czym zawsze podkreślamy, że leczenie to temat wtórny i warto wcześniej pamiętać o groźbie zakażenia. Seks bez zabezpieczeń, narkotyki dożylnie, ale też wstrzykiwanie sterydów tym samym sprzętem, to bardzo groźne sytuacje - dodała Anna Marzec-Bogusławska.

Robert Łukasik, prezes Zjednoczenia na Rzecz Żyjących z HIV/AIDS "Pozytywni w Tęczy" podkreślał natomiast, że polscy lekarze nie ustępują w niczym swoją wiedzą tym z zagranicy. Problem jest inny. - Szacujemy, że w Polsce nawet do 60 tysięcy osób może być nieświadomie zakażonych i dalej nieświadomie zakażać innych. Brakuje nam wiedzy i świadomości, brakuje kampanii informacyjnej. Ciągle też spotykamy się z mitami na temat zakażeń HIV. Chodzi głównie o dwa, mówiące, że ugryzienie owadów i ślina mogą przenosić HIV - tłumaczył gość audycji "Za, a nawet przeciw”.

Zapraszamy do wysłuchania dyskusji, w której udział wzięli także: dr Magdalena Rosińska (Zakład Epidemiologii, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego), Marta Prokopczuk (Stowarzyszenie Wolontariuszy Wobec AIDS "Bądź z nami”), Magdalena Ankiersztejn-Bartczak( Prezes Zarządu Fundacji Edukacji Społecznej), Jolanta Łazuga-Koczurowska (stowarzyszenie MONAR) a także słuchacze Trójki.

Audycję prowadził Kuba Strzyczkowski.

HIV nie dotyczy Polski? Poniżej prezentujemy wyniki sondy na ten temat wśród Trójkowych internautów.

Komentarze do audycji można dodawać na naszym profilu na Facebooku "Trójka - Program 3 Polskiego Radia" .