Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Petar Petrovic 03.05.2014

Papieska komisja: tragiczne konsekwencje milczenia o pedofilii

Powołana przez papieża Franciszka do walki z pedofilią w Kościele Papieska Komisja ds. Ochrony Nieletnich oświadczyła, że niewystarczająca troska o ofiary przyniosła katastrofalne konsekwencje.
Spotkanie papieża z dziećmi w WatykanieSpotkanie papieża z dziećmi w Watykanie PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Po pierwszym posiedzeniu w Watykanie komisja, w skład której wchodzi była premier i była ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka, wyraziła głęboką solidarność ze wszystkimi ofiarami pedofilii i poinformowała o przyjęciu zasady głoszącej, iż dobro dziecka bądź dorosłego jest priorytetem w chwili podjęcia jakiejkolwiek decyzji.
W wydanym komunikacie komisja zwróciła uwagę na "katastrofalne konsekwencje" niesłuchania ofiar pedofilii przez przedstawicieli Kościoła oraz braku wsparcia dla nich i dla ich rodzin.

Odnosząc się do sprawy podejrzanego o pedofilię byłego nuncjusza na Dominikanie arcybiskupa Józefa Wesołowskiego przyznano, że to "poważny przypadek". - Mamy nadzieję, że sprawa ta zostanie wyjaśniona - powiedział kardynał Sean Patrick O'Malley po pierwszym posiedzeniu komisji. Arcybiskup Bostonu zastrzegł, iż nie zna szczegółów sprawy abpa Wesołowskiego.
Wyjaśniono, że komisja nie będzie zajmować się indywidualnymi przypadkami pedofilii, lecz całym tym zjawiskiem w Kościele, opracowaniem metod przeciwdziałania oraz realizacją polityki odpowiedzialności Kościoła za takie czyny popełniane przez jego przedstawicieli.

Skład komisji
W skład formalnie utworzonej w sobotę przez Franciszka Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich, której powołanie zapowiedziano w grudniu zeszłego roku, weszli też: doktor Catherine Bonnet z Francji, ofiara pedofilii z Irlandii Marie Collins, profesor Sheila Hollins z Wielkiej Brytanii, arcybiskup Bostonu kardynał Sean Patrick O'Malley, profesor Claudio Papale z Włoch, uczeń obecnego papieża ksiądz Humberto Miguel Yanez z Argentyny i niemiecki ksiądz Hans Zollner z Uniwersytetu Gregoriańskiego, organizator sympozjum sprzed dwóch lat.

>>> Pierwszy w Polsce pozew cywilny za pedofilię w Kościele  >>>

>>> ONZ krytykuje Watykan. Mocna odpowiedź Kościoła  >>>

Watykan ogłosił ponadto, że głównym zadaniem mianowanych osób będzie przygotowanie statutów Komisji, które określą jej kompetencje i funkcje. Do tego gremium zostaną w przyszłości powołane kolejne osoby, reprezentujące różne kraje.

„Nie ma miejsca dla tych, którzy ranią młodych”

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi komentując powołanie Komisji przytoczył słowa, które Jan Paweł II skierował do kardynałów z USA w 2002 roku: "Ludzie muszą wiedzieć, że w kapłaństwie i w życiu zakonnym nie ma miejsca dla tych, którzy ranią młodych". Przypomniał następnie zaangażowanie Benedykta XVI w walkę ze zjawiskiem pedofilii w Kościele.

Czytaj więcej o sprawie abp. Józefa Wesołowskiego >>>

- Papież Franciszek jasno deklaruje, że Kościół musi uważać ochronę nieletnich za jeden ze swych najwyższych priorytetów. By krzewić inicjatywę na tym polu papież wskazał nazwiska różnych osobistości, wysoce wykwalifikowanych i znanych ze swego zaangażowania w tę sprawę - dodał watykański rzecznik.

pp/PAP

''