Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 05.02.2014

Jak program MdM zmieni rynek nieruchomości

Program „Mieszkanie dla młodych” cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród klientów, chociaż rozpędza się bardzo powoli. Spytaliśmy analityków jak na program zareaguje rynek nieruchomości, czy mieszkań przybędzie a ich ceny zaczną maleć.
Jak program MdM zmieni rynek nieruchomościGlowimages.com
Posłuchaj
  • Rok 2014 będzie - według Piotra Hofmana, eksperta z branży deweloperskiej – bardzo ciekawym rokiem, zarówno dla deweloperów jak i klientów./Justyna Golonko, Polskie Radio/
Czytaj także

-  Obecnie widać delikatną tendencję wzrostu cen. Jednak na pewno program MdM wymusi na części deweloperów dostosowywanie przynajmniej jakiegoś fragmentu swoich zasobów i swojej oferty do wymogów programu, więc to może mieć wpływ spowalniający wzrost cen - mówi Piotr Hofman, ekspert z branży deweloperskiej.

Ceny mieszkań będą jednak lekko rosły

Tendencja będzie jednak wzrostowa, gdyż w najbliższej przyszłości nie należy spodziewać się podnoszenia stóp procentowych.

To może mieć wpływ na większy popyt, a to może stymulować wzrost cen.

MdM może też być elementem, który będzie trzymał ceny w parametrach zbliżonych do wartości programu, aby deweloperzy mogli sprzedawać swoje produkty w ramach programu.

Czyli w najbliższych latach ceny mieszkań powinny delikatnie wzrastać, po kilka procent rocznie.

Zdaniem ekspertów, taka stabilna sytuacja na rynku mieszkaniowym utrzyma się jeszcze przez rok albo dwa, do momentu, kiedy nie zaczną rosnąć stopy procentowe i ceny materiałów budowlanych.

Deweloperzy mogą liczyć na większą sprzedaż mieszkań

Liczba banków udzielających kredyty z dopłatami z czasem ma wzrosnąć do kilkunastu.

Program ma przede wszystkim zaspokoić potrzeby mieszkaniowe osób młodych, ale to też szansa na rozwój dla deweloperów. Program powinien przyczynić się do wzrostu sprzedaży lokali.

W ubiegłym roku branża uniknęła wakacyjnego zastoju, popyt na mieszkania był naprawdę spory, głównie dzięki niebywale niskim stopom procentowym.

Sprzedaż mieszkań ruszyła już w ubiegłym roku

Jak twierdzi Piotr Hofman, ekspert z branży deweloperskiej, sprzedaż w III i IV kwartale zeszłego roku to było coś wyjątkowego. Można to porównać do lat 2006, 2007, kiedy to był szczyt sprzedaży deweloperskiej.

Powodów było kilka, m.in. historycznie niskie stopy procentowe, bardzo niskie ceny, a także zmiany na rynku kredytowym. Rynek obawiał się zmian związanych z usztywnieniem procedur kredytowych, czyli rekomendacji S, zaostrzenia wymogu wkładu własnego.

Rok 2014 będzie - według Piotra Hofmana – bardzo ciekawym rokiem, zarówno dla deweloperów jak i klientów. Mamy, według deklaracji rządu, ostatni taki duży program wsparcia zakupu mieszkań, to program „Mieszkanie dla młodych”. Równocześnie mamy rozpoczęcie programu, który realizowany będzie przez Fundusz Mieszkań na Wynajem, pod nadzorem Banku Gospodarstwa Krajowego.

Czy widać już ożywienie na rynku mieszkaniowym?

- To ożywienie nie jest jeszcze zauważalne. Jest zima, poza tym na początku roku zwykle jest zastój. Ożywienie nastąpi około marca, a program MdM może stymulować branżę deweloperską. Takie programy stymulują też całą gospodarkę. Budownictwo to koło zamachowe całej gospodarki, tworzenie nowych miejsc pracy.

MdM to program 5-letni, na pewno nie będzie widać jego efektów od razu, pojawia się może pod koniec roku 2015.

Justyna Golonko