Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 04.03.2014

Mały i średni biznes pójdzie do chmury. Za swoim bankiem

Za kilka miesięcy Idea Bank zaproponuje swoim klientom platformę w „chmurze” do zarządzania małym czy średnim przedsiębiorstwem. O nowym rozwiązaniu mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl prezes Idea Banku, Jarosław Augustyniak.
Obsługa poczty elektronicznej, archiwum dokumentów, komunikator i zewnętrzny serwer  z takich rozwiązań najczęściej korzystają mikroprzedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w oparciu o chmurę.Obsługa poczty elektronicznej, archiwum dokumentów, komunikator i zewnętrzny serwer – z takich rozwiązań najczęściej korzystają mikroprzedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w oparciu o „chmurę”.Glowimages.com
Posłuchaj
  • Za kilka miesięcy Idea Bank zaproponuje swoim klientom platformę w „chmurze” do zarządzania małym czy średnim przedsiębiorstwem. O nowym rozwiązaniu mówi prezes Idea Banku, Jarosław Augustyniak./Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/
Czytaj także

Obsługa poczty elektronicznej, archiwum dokumentów, komunikator i zewnętrzny serwer – z takich rozwiązań najczęściej korzystają mikroprzedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w oparciu o „chmurę”. Większość z nich uważa, że narzędzia „chmurowe” obniżają koszty funkcjonowania firmy – wynika z badania przeprowadzonego przez Idea Bank i Tax Care.

Połączenie banku z systemem księgowym

- Produkt, który chcemy zaoferować naszym przedsiębiorcom to Idea Cloud. To platforma do zarządzania firmą. Łączy ona w sobie system bankowy, system księgowy, aplikację do zarządzania magazynem, kadrami czy płacami. Jest to też aplikacja która z jednej strony zdejmuje z głowy przedsiębiorcy cały mechanizm biurokratyczny i administracyjny z drugiej, podsuwa przedsiębiorcy  cenne informacje przydatne do zarządzania firmą – mówi Jarosław Augustyniak.

Zdaniem prezesa, Idea Cloud pozwoli przedsiębiorcy stosunkowo łatwo i płynnie zarządzać finansami swojej firmy i utrzymać je na odpowiednim poziomie. Jest to, jak dodaje prezes Idea Banku, mała rewolucja w tego rodzaju  produktach i usługach bankowych w Polsce.

- To będzie narzędzie które przenosi bankowość do drugiego obszaru. Bankowość nie będzie już służyła tylko do robienia przelewów i transakcji, ale będzie też pomagała w zarządzaniu firmą. Zdecydowanie jest to wyjście bankowości poza świat ściśle bankowy – mówi prezes Augustyniak.

Do korzystania z Idea Cloud posłuży przedsiębiorcy dowolne urządzenie mobilne z dostępem do Internetu. Może to być smart fon czy tablet. Koniecznie trzeba będzie też założyć w Idea Banku rachunek.

Będzie też wirtualny sejf

- W Idea Cloud będzie też „sejf”. Trochę chcemy wracać też do podstaw bankowości, kiedy w bankowym sejfie przechowywano wszystkie cenne rzeczy, złoto, diamenty czy cenne dokumenty. Teraz na naszej „chmurowej” platformie też taki wirtualny sejf będzie, gdzie klient może zdeponować wszystko to co dla niego stanowi dużą wartość, głównie pod postacią ważnych dokumentów, na przykład biznesowych umów – wyjaśnia Jarosław Augustyniak.

Za chmurę trzeba będzie zapłacić

Platforma Idea Cloud będzie oczywiście płatna ale – jak zapewnia prezes Augustyniak  - nie będą to duże kwoty.

- Cenę ustalimy. W zależności jaki będzie klient i z jakich usług będzie korzystał. Cena nie będzie wygórowana – mówi prezes.

Rodzi się słuszne pytanie gdy mówimy o przechowywaniu jakichkolwiek informacji w „chmurze” czy to jest bezpieczne? Zdaniem prezesa Augustyniaka zdecydowanie tak.

- Ta usługa będzie przede wszystkim w systemie bankowym. Będzie na serwerach banku. Jeżeli chodzi o instytucje z których korzystamy to najbardziej bezpieczny jest właśnie bank. Obowiązują nas pewne rekomendacje chociażby Komisji Nadzoru Finansowego, które zmuszają nas do stosowania wielu zabezpieczeń – mówi Jarosław Augustyniak.

Jak zapewnia prezes Idea Banku platforma powinna być dostępna dla klientów banku w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Chmura w rozumieniu informatycznym (ang. cloud computing) to idea polegająca na aktywnym korzystaniu z zasobów informatycznych dostępnych poza fizyczną lokalizacją firmy/instytucji. W dużym uproszczeniu sprowadza się to do używania oprogramowania, mocy obliczeniowej, baz danych, itp., zainstalowanych na komputerach innych niż komputer użytkownika. Obok zasobów (aplikacji, sprzętu, baz danych) w chmurze przechowywane mogą być jednocześnie efekty naszej pracy, czyli dane w postaci konkretnych dokumentów, prezentacji, arkuszy kalkulacyjnych. Dostęp do tak rozumianej chmury realizowany jest za pośrednictwem łączy internetowych, a faktyczna praca z zasobami odbywa się najczęściej z wykorzystaniem przeglądarki internetowej. Można sobie zatem wyobrazić firmę/instytucję/szkołę, która posiada komputery, na których zainstalowany jest wyłącznie system operacyjny i przeglądarka internetowa. Mając dostęp do internetu, pracownicy firmy mogą efektywnie pracować tj.: tworzyć dokumenty, wykonywać obliczenia, prowadzić prezentacje online, czatować, komunikować się pocztą elektroniczną oraz wykonywać wiele innych czynności. Wszystko dlatego, że dla realizacji poszczególnych zadań korzystają z zasobów dostępnych w chmurze

Definicja chmury wg Google

Arkadiusz Ekiert