Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Tomasz Owsiński 05.03.2014

Tusk: plan polonizacji przemysłu zbrojeniowego

Polski przemysł to nie ambicja rządzących, tylko strategiczna decyzja, która pozwoli uniknąć m.in. zagrożeń gospodarczych - powiedział premier Donald Tusk w Radomiu.
Dyrektor Fabryki Broni Łucznik Tomasz Nita, premier Donald Tusk i marszałek Sejmu Ewa Kopacz podczas zwiedzania zakładów Fabryki Broni w Radomiu.Dyrektor Fabryki Broni "Łucznik" Tomasz Nita, premier Donald Tusk i marszałek Sejmu Ewa Kopacz podczas zwiedzania zakładów Fabryki Broni w Radomiu.PAP/Michał Walczak

W jego ocenie zagrożeniem byłoby oddanie produkcji poza nasz kraj i poza Europę. Konsolidacja polskiego przemysłu obronnego, inwestycje finansowe i technologiczne w polską zbrojeniówkę to początek planu "maksymalnej polonizacji przemysłu zbrojeniowego" - powiedzial.
Premier wziął udział w uroczystości z okazji zakończenia budowy nowej siedziby Fabryki Broni "Łucznik" w Radomiu.

- Polska i Europa musi konkurować z największymi potęgami na świecie, inaczej zagrożenia zarówno gospodarcze, jak i innego typu, staną się bardzo realne - ocenił. - Dlatego Polska Grupa Zbrojeniowa, Fabryka Łucznik i wiele innych inwestycji są tego najlepszym przykładem - przekonywał premier.
Zdaniem szefa rządu w Polsce i Europie coraz więcej ludzi rozumie, że przemysł to nie jest przekleństwo, to nie jest problem ekologiczny. - Przemysł to jest najważniejsza część gospodarki każdego rozwiniętego państwa - mówił.
- Europa, w tym Polska, zagrożona może być w tej bezwzględnej konkurencji gospodarczej, w sytuacji, w której oddalibyśmy poza nasz kontynent, także poza nasz kraj, produkcję przemysłową - podkreślił premier.

Zobacz galerię: dzień na zdjeciach >>>

PAP, to