Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Jarosław Krawędkowski 10.04.2014

Podatki: 1 procent zagrożony?

Minister finansów Mateusz Szczurek chce sfinalizować opóźniony o kilka lat system e-podatki. Musi jednak uważać, aby w reformatorskim zapędzie nie zniszczyć dobrze funkcjonującej od 2004 r. instytucji przekazywania potrzebującym 1 proc. podatków, pisze "Puls Biznesu".
Większość Polaków przekazuje jeden procent tradycyjną metodą.Większość Polaków przekazuje jeden procent tradycyjną metodą.fot. SXC

Forsowany przez Ministerstwo Finansów projekt e-deklaracje2 przewiduje, że firmy zatrudniające powyżej pięciu pracowników będą miały obowiązek rozliczania się z fiskusem tylko w drodze elektronicznej.

Projekt nowego prawa: urząd wypełni wstępnie za nas PIT w Internecie
W przypadku osób fizycznych urzędy skarbowe same sporządzą tzw. wstępne e-zeznanie podatkowe. Na portalu podatnika każdy będzie miał swoje konto, na którym sprawdzi czy e-zeznanie zostało dobrze wypełnione, dopisze przysługujące mu ulgi i zwolnienia, a także dyspozycję dotyczącą 1 proc.

Co jednak z tymi, którzy nie korzystają z Internetu?
146 organizacji skupionych w Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych alarmuje jednak, że choć 2/3 dorosłych Polaków korzysta z internetu, to jednak aż 78 proc. osób w wieku 50+ tego nie praktykuje, lub nie ma do sieci dostępu.

PIT 2013: pamiętajmy o 1 procencie
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że takie osoby nie przekażą swojego 1 proc. podatków, ponieważ aby to uczynić, będą musiały dokonać wielu czynności wymagających czasu i umiejętności oraz wykazać się dużo większą motywacją niż obecnie.
Według nowych zasad rozliczane już mają być podatki za 2014 r., twierdzi "PB".

jk