Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Grażyna Raszkowska 17.04.2014

Polskie piwo podąża za naszymi emigrantami

Dzięki młodej polskiej emigracji polskie piwo zostało rozpoznane i zaakceptowane w Wielkiej Brytanii, Szkocji i Irlandii. Jest tam kupowane nie tylko przez Polaków, ale też przez lokalnych konsumentów.
Polskie piwo podąża za naszymi emigrantamiSXC
Posłuchaj
  • Eksport piwa wzrósł w 2013 r. o 16 proc. /Justyna Golonko/Polskie Radio/
Czytaj także

Dobre wyniki eksportu zarówno w krajach europejskich, ale też w Azji, głownie w Chinach i na Tajwanie, a także np. w Paragwaju,  ratują sprzedaż złocistego trunku, którego ogólne spożycie jednak spada.  Branża uważa, że dla polskich produktów piwowarskich zwłaszcza rynki azjatyckie są bardzo perspektywiczne. Jednak najwięcej eksportowanego piwa sprzedaje się obecnie w Europie.

O 16 proc. więcej

Wzrost eksportu wyniósł w 2013 r. w stosunku do roku ubiegłego aż  16 proc. – Bardzo budujące jest, że polskie piwo zdobywa coraz więcej uznania i zainteresowania na rynkach, które do tej pory były dla niego zupełnie obce -  mówi Danuta Gut ze Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie. Jej zdaniem działa tu efekt nowości. – Paleta smaków i rodzajów piw zaczyna się coraz bardziej rozszerzać – mówi Danuta Gut.
W 2013 r wyeksportowaliśmy ponad 2,5 mln hektolitrów, piwa rok wcześniej było  to 2, 2 mln hektolitrów. - Przyrost wyniósł ponad 360 tys. hektolitrów. Gdyby udało się zachować taki wynik bylibyśmy bardzo zadowoleni – podsumowuje.

Prognozy umiarkowanie optymistyczne

Łącznie jednak sprzedaż krajowa i zagraniczna w minionym roku nie była najlepsza. Polscy piwowarzy sprzedali ponad 37 mln. hektolitrów złocistego trunku, co oznacza, ponad 2 procentowy spadek wobec 2012 r.
Prognozy na 2014 r są umiarkowanie optymistyczne dla branży. Związek Pracodawców Browary Polskie przewiduje, że sytuacja się ustabilizuje, jednak poprawa wyników będzie raczej kosmetyczna.

Justyna Golnko/gr