Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Wiśniewska 23.04.2014

Poprawa ocen koniunktury w budownictwie

W kwietniu klimat koniunktury w budownictwie oceniany jest mniej pesymistycznie niż miesiąc i rok temu - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Z badania GUS wynika, że w kwietniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 7 (w marcu minus 12). Poprawę koniunktury sygnalizuje 16 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 23 proc. (przed miesiącem odpowiednio 14 proc. i 26 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
- Oceny bieżącego portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej są mniej negatywne od zgłaszanych przed miesiącem. W najbliższych trzech miesiącach portfel zamówień i produkcja budowlano-montażowa mogą rosnąć szybciej niż oczekiwano w marcu. Prognozy sytuacji finansowej są mniej pesymistyczne od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Nadal jest sygnalizowany wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Planowane redukcje zatrudnienia mogą być mniejsze od zapowiadanych przed miesiącem - napisano w komentarzu do badania.

Syntetyczny wskaźnik koniunktury w kwietniu wyższy rdr

Jak wynika z informacji GUS, wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej kształtuje się w kwietniu 2014 r. na poziomie zbliżonym do marcowego i znacznie wyższym niż w kwietniu 2013 roku.
- W kwietniu, w porównaniu z poprzednim miesiącem, w nieznacznym stopniu rośnie wartość składowych wskaźnika syntetycznego w przemyśle, natomiast utrzymuje się - w usługach, budownictwie i handlu. W skali roku wzrastają wszystkie składowe wskaźnika, w największym stopniu w handlu - podał GUS.

Do budowy syntetycznego wskaźnika koniunktury gospodarczej dla Polski wykorzystywane są wskaźniki proste odnoszące się do wybranych pytań, wyrównane sezonowo, pochodzące z badań koniunktury przemysłu, budownictwa, handlu i usług.

Do konstrukcji syntetycznego wskaźnika koniunktury zastosowano następujące wagi: 50 proc. dla przetwórstwa przemysłowego, 6 proc. dla budownictwa, 6 proc. dla handlu, 38 proc. dla usług. Są to zaadoptowane wagi metodologii Komisji Europejskiej, wynoszące odpowiednio: 40 proc. dla przemysłu, 30 proc. dla usług, 5 proc. dla budownictwa, 5 proc. dla handlu, 20 proc. dla konsumentów.

PAP, awi