Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Wiśniewska 24.04.2014

Nowe prawa dla konsumentów pół roku później

Wydłużenie do 6 miesięcy vacatio legis dla ustawy o prawach konsumenta, która znacznie wzmacnia te prawa - poparła sejmowa komisja gospodarki.
Zakupy przez internetZakupy przez internetGlow Images

Poprawkę zaproponował szef UOKiK Adam Jasser. Resort sprawiedliwości, który przygotował projekt, jest przeciw wydłużeniu vocatio legis.

Komisja w czwartek zakończyła prace nad tym projektem, teraz trafi on do drugiego czytania.
Więcej praw dla klientów, nowe obowiązki dla przedsiębiorców >>>

Według resortu sprawiedliwości ustawa powinna wejść w życie już 13 czerwca tego roku, gdyż wynika to wprost z dyrektywy UE w sprawie praw konsumenta. Obecny na posiedzeniu komisji wiceminister sprawiedliwości Jerzy Kozdroń negatywnie odniósł się do pomysłu wydłużenia vacatio legis.

- Sprzeciwiamy się tej propozycji, ponieważ uważamy, że jeżeli przyjmiemy 6-miesięczne vacatio legis, to państwo polskie zapłaci odszkodowanie za to. Już jest wszczęta procedura nieprzyjęcia tej dyrektywy - powiedział Kozdroń.
Z kolei Jasser przekonywał, że sama Komisja Europejska zaleca 6-miesięczne vacatio legis dla tych przepisów, zdając sobie sprawę z tego, że chronienie interesów konsumentów przy złej implementacji może spowodować, przynajmniej w początkowym okresie, efekt odwrotny od zamierzonego.
Członkowie komisji w głosowaniu poparli tę zmianę.

Konsumenci lepiej chronieni

Rządowy projekt ustawy o prawach konsumenta wdraża do naszego prawa unijną dyrektywę. Przewiduje on m.in., że będziemy mieć 14 zamiast 10 dni na to, by bez podania przyczyny zwrócić towar kupiony np. przez internet czy telefon.
Projekt precyzyjnie reguluje także sposób obliczania tego terminu, w tym w sytuacji, gdy przedsiębiorca w ogóle nie poinformował konsumenta o przysługującym mu prawie zwrotu towaru. W takim przypadku prawo odstąpienia wygaśnie dopiero po upływie roku od upływu podstawowego 14-dniowego terminu - obecnie: po upływie 3 miesięcy od wydania rzeczy.
Projektowana ustawa ma wprowadzić również przepisy, które ułatwią konsumentowi zorientowanie się, jeszcze przed zawarciem umowy, jakie koszty rzeczywiście będzie musiał ponieść w związku z zawieraną umową - przedsiębiorca będzie bowiem zobowiązany do poinformowania konsumenta w jasny sposób o wszystkich kosztach wynikających z umowy.

PAP, awi